Пристанище Солун търси връзки с българския бизнес

Пристанище Солун търси връзки с  българския бизнес

Подобряването на работата с българските фирми и институции е сред приоритетите в бизнес плана на солунското пристанище.  Това заяви на пресконференция днес Стилианос Агелудис, изпълнителен директор на Пристанище Солун. Той и колегите му са у нас за среща с представители на бизнеса, за да им предложат новите си изгодни оферти за сътрудничество.

Пристанището Солун започва разширяване на капацитета си. Ще бъдат изградени допълнителни съоръжения на площ от 550 хил. кв. м. с капацитет за обработване на 1,2 млн. контейнери с товари, съобщи още директорът му. Инвестицията за разширяване на инфраструктурата и логистичния капацитет на пристанището е на стойност 240 млн. евро. Част от средствата ще бъдат осигурени със заем от Европейската инвестиционна банка.

7000 пълни и празни контейнера са превозени от България през пристанище Солун в периода януари-август 2010 г. Трафикът на товари в контейнери към южната ни съседка се е учеличил близо два пъти спрямо същия период на миналата година.

През 2007 г. превозените контейнери от България наброяват близо 30 хил. Заради кризата и стачките, в резултат от неуспешната приватизация на пристанището, българският бизнес чувствително намалява превозите си от там. Сега от ръководството на пристанище Солун опитват отново да възродят тази изгодна връзка.

„Сътрудничеството ни с българския бизнес се разширява и искаме тази тенденция да продължи. Целта ни е да предложим най-ефективните и изгодни решения на българските ни партньори и да продължим доброто си сътрудничество с българските институции”, заяви Стилианос Агелудис.

Най-голям пренос през солунското пристанище имат фирми от Гърция, Скопие, Белград и София.

В Солун планират да подпомогнат комбинирания транспорт между България и Гърция. Коментира се идеята за изграждане на нови депа за товари у нас и в съседните страни. Подобни складови съоражения могат да улеснят транспорта на товари чрез опростени процедури и по-ефективна логистика. Това ще позволи на гръцкото пристанище да предложи още по-изгодни условия на бизнеса в България и региона.

Местоположението на пристанището съчетава излаза на море с достъп до ключовите транс-европейски транспортни коридори IV и X и основните транспортни артерии в Гърция. От солунския порт тръгва най-краткият маршрут по море до Суецкия канал. През канала минава най-краткият път до Азия, която е най-големият износител на стоки в света.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ