Спасителният фонд за еврозоната може да достигне 2 трлн. евро

Спасителният фонд за еврозоната може да достигне 2 трлн. евро

Обемът на Европейския механизъм за стабилност (ESM) може да бъде увеличен от 500 млрд. евро на 2 трлн. евро, пише германското списание „Шпигел”.

По данни на списанието ESM може да бъде увеличен чрез ливъридж инструменти (изкупувания на заемни средства) по същия начин, както това бе сторено с неговия предшественик Европейския фонд за финансова стабилност (EFSF), а по-точно – бяха използвани два отделни инструмента. Първият, позволяваше на EFSF да дава частична защита на купувачите на облигациите му срещу загуби, като покриваше между 20% и 30% от главницата на облигациите. Вторият, даваше право да се създаде инвестиционно дружество със специална цел, което да привлича инвеститори с обещания, че еврозоната ще покрие първия транш от загуби по облигациите.

Ако това стане  капацитетът на ESM ще надхвърли 2 трлн. евро без да се налага държавите членки на еврозоната да правят по-големи вноски. Допълнителните средства ще бъдат използвани за изпадналите в затруднение страни от Южна Европа, като Испания и Италия, посочва немското издание.

По данни на „Шпигел” германският финансов министър – Волфганг Шойбле е заявил, че страната му ще подкрепи плана за увеличение на средствата чрез използване на ливъридж инструменти. От друга страна обаче Финландия засега налага вето.

Спасителният фонд на еврозоната би трябвало да започне да функционира през следващия месец. ЕСМ трябва да се превърне в международна финансова институция по подобие на МВФ.

Постоянният спасителен фонд ще разполага с бюджет от 700 милиарда евро, като собственият му капитал ще възлиза на 80 милиарда. Тези пари ще бъдат предоставени в брой от всичките 17 страни от еврозоната. Останалите 620 милиарда евро ще бъдат под формата на гаранции или поръчителства. Бюджетът за кредитиране на страните-членки ще бъде около 500 млрд. евро, тъй като част от средствата не могат да бъдат харчени. 80-те милиарда евро собствен капитал на участничките във фонда ще бъде внесен на 5 вноски. Германия ще има най-голямо участие - 23 млрд. евро.

Решенията коя страна да бъде кредитирана със средства от фонда ще бъдат вземани в Съвета на губернаторите на ЕСМ, т.е. от финансовите министри на страните от еврозоната или техни представители. Тъй като Германия е най-големият вносител на средства във фонда, тя ще има и най-много гласове в Съвета на губернаторите - 30 на сто.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ