Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Стив, Визионерът!
Мъжът с черното поло, чиито технологични продукти светът очакваше с нетърпение в последните години, е един от създателите на Apple, които стартираха компанията си в гараж в Силициевата долина. Тази компания, създадена от млади момчета с уникално мислене се превърна във водещия технологичен производител в света, най-скъпата марка. Тя доведе до мобилно-компютърна революция с популярните й устройства като iPod, iPhone и iPad.
Изпълнителният директор, двигател на компанията, е пионерът на концепцията за персоналния компютър и навигирането чрез кликване върху изображения на екрана чрез мишката, разказва CNN. В последните години той представи преносимия музикален плеър iPod, смартфона iPhone и таблета iPad. Всички те промениха начина, по който потребителите получават достъп до съдържанието в дигиталната епоха.
При новината за смъртта му приятелите и феновете на Apple по целия свят изразиха скръбта си. „Геният на Стив, страстта и енергията му бяха източник на безброй иновации, които подобриха и обогатиха живота ни”, съобщиха от Apple в официално изявление. „Светът е неизмеримо по-добър заради него”, казаха още от компанията.
Не един учен го е наричал „съвременния Леонардо да Винчи”.
„Стив Джобс е един от най-великите иноватори в историята на модерния капитализъм”, писа авторът на колонка в „Ню Йорк Таймс” Джо Носера през август. Тогава той коментира, че интуицията на предприемача през годините е феноменална.
Въпреки че ужасяваше почитателите на марката Apple, смъртта на Джобс не бе неочаквана. Той се бореше с рак на панкреаса в продължение на години. През август обяви, че слиза от ръководството на компанията, защото вече не е способен да посрещне задълженията си и очакванията от него като изпълнителен директор.
Роден на 24 февруари 1955 и след това осиновен, Стив Джобс израства в Купертино, Калифорния, който след това става дом на централата на Apple. Още от малък показва силен интерес в областта на електрониката. Когато е тийнейджър се обажда по телефона на Уилям Хюлит – президент на Hewlett-Packard (HP), за да му поиска части за училищен проект. Получава ги заедно с предложение за лятна работа в HP.
Джобс е изключен от обучението в колежа „Рийд” в Орегон след един семестър, въпреки че се връща, за да посещава курс по краснопис, който по-късно определя елегантната, минималистична естетика в Apple. Напуска една от първите си работни позиции като дизайнер на видео игри за Atari, след което стяга раницата си и започва да странства в Индия. Там взема халюциногенни наркотици. По думите му тези преживявания по-късно са оформили креативната му визия.
„Не можеш да съединиш точките, като гледаш напред. Можеш да ги свържеш само като гледаш назад. Затова трябва да вярваш, че точките по някакъв начин ще се съединят в твоето бъдеще”, казва той в една от най-помнените речи в американската история през последния век – тази пред студентите, които завършват Станфордкия университет 2005 г. „Трябва да вярвате на това нещо – вашият стомах, съдба, живот, карма, каквото и да е. Този подход никога не ме е предавал и той направи всичко различно в живота ми”, разказва Джобс.
Докато е в HP той се сприятелява със Стив Возняк. През 1976 г. двамата създават в гаража на родители му първия си комерсиален продукт - Apple 1. Джобс продава фургона си Volkswagen, за да финансира начинанието. Примитивният компютър се продава за 666,66 долара и няма клавиатура или екран. Потребителите е трябвало да го сглобят сами.
Следващата година Apple създава компютъра Apple II. Машината става хит и компютърната революция в света започва. Джобс е един от първите инженери, които се обръщат към мишката и графичния интерфейс. С тези нови технологични пособия потребителите вече могат да кликват върху изображения вместо да пишат текст.
Компютърът на Apple Macintosh е представен на аудиторията през 1984 г. с една от най-революционните видео реклами на всички времена, направена в духа на романа на Джордж Оруел „1984”. Рекламата е излъчена в едно от най-гледаните телевизионни предавания в Америка през годината – финалът на американската футболна лига Super Bawl. Бежовият Mac с формата на кутия се продава добре, но две години по-късно настоятелният Джобс е изгонен от Apple след продължителни разногласия и битки за властта в ръководството.
След това в професионалния му живот настъпва нов, 10-годишен период, в който Джобс създава компютъра NeXT. Устройството е скъпо, във формата на куб и така и не хваща вниманието на потребителите. След това Джобс има повече успех, когато купува студиото за анимация Pixar от Джордж Лукас, преди компанията да го направи голямо с хитовото филмче „Играта на играчките” ("Toy story"). Той прилага в Pixar същите маркетинг умения, с които става известен в Apple.
През 1996 г. Apple купува NeXT, връщайки Джобс в бизнеса си. В това време тя се бори да оцелее с мощната конкуренция на пазара. Само година по-късно той управлява Apple отново, по-възрастен и може би по-мъдър, но същия перфекционист. И през 2001 застава на сцената, за да съживи компанията с iPod – малкото бяло преносимо устройство, което преобразува начина, по който слушаме музика и дава летящ старт на славното завръщане на Apple.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.