Стив Ханке и БСП на едно мнение - да не вземаме дълг за КТБ

Стив Ханке и БСП на едно мнение - да не вземаме дълг за КТБ

Стив Ханке и БСП на едно мнение - да не вземаме дълг за КТБ

Известният икономист и баща на валутния борд у нас Стив Ханке сподели днес препоръка в унисон с внесен от БСП законопроект.

България в никакъв случай не бива да поема нов дълг заради кризата с КТБ, недостигът във Фонда за гарантиране на влоговете трябва да бъде попълнен от фискалния резерв, препоръча Ханке, цитиран от БНР.

Предназначението на резерва е именно за критични ситуации, но след изплащането на гарантираните депозити, парите в него трябва да бъдат възстановени, коментира Ханке.

Подобен вариант предлага и БСП, която днес внесе законопроект в парламента Фондът за гарантиране на влоговете да бъде попълнен от управление "Банково" на БНБ.

Различна към момента е обаче позицията на управляващите, които обмислят варианта държавата да емитира дълг и да финансира Фонда чрез заем без да се пипа резерва, където в момента има 8.8 млрд. лв.

Затварянето на КТБ и отнемането на лиценза й няма да повлияят по никакъв начин на икономиката, нито на банковата система, след като хората с гарантирани вложения получат парите си, категоричен е Ханке.

„Всъщност, КТБ никога не е била банка, а огромна машина за обезценяване на активи и влошаване на икономиката.”, отбеляза още той. Според световния икономист, вината за случилото се е главно на БНБ.  „Те отдавна трябваше да отнемат лиценза. Това, което трябва да бъде направено сега е да бъдат установени хората, които са теглили заеми от банката и не са ги върнали. Те със сигурност трябва да бъдат преследвани от закона”, категоричен е бащата на валутния борд Стив Ханке.

По негово мнение страната ни не трябва да влиза в европейския банков надзорен механизъм, защото така ще признае, че не може да се справи със ситуацията.

От името на БСП депутатът Румен Гечев пък даде разяснения на специална пресконференция какви са мотивите на предложението Фондът за гарантиране на влоговете да бъде попълнен от управление „Банково” на БНБ.

На първо място, така няма да се наложи увеличаване на бюджетния дефицит над ограничението от 3 процента от БВП, посочи той.

Визираният в законопроекта на БСП резерв на управление "Банково" няма нищо общо с Паричния съвет - това е резервът от над 5 млрд. лева, който се намира в другото - "Емисионно" управление на Централната банка и той се запазва, отбеляза още Гечев, по повод появили се версии в публичното пространство, че зад това се крие опит на БСП да разклати борда.

Средствата в резерва на управление "Банково" са натрупани в резултат на разлика в цените на златото, разлика в лихвени проценти, а и 25 на сто от банковата печалба на БНБ също остава като резерв в банково управление, добави депутатът.
 
Средствата от управление "Банково" могат да бъдат предоставени като заем на гаранционния фонд, като в следващите години той ще възстанови тези средства в резерва със съответната основна лихва, предвижда проектът на Левицата.


 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ