Страховете за еврозоната продължават

Страховете за еврозоната продължават

Страховете за еврозоната продължават

Страховете, че единната европейска валута няма да оцелее и ще доведе до разпад на еврозоната се засилиха още повече вчера, след като инвеститори масово разпродаваха рекордни количества испански, португалски и белгийски държавни облигации. Решението им бе подтикнато от новите опасения, че тези страни ще последват съдбата на Гърция и Ирландия, пише в. „Индипендънт”.

Разпространяващата се "зараза" на дестабилизиране на икономики предполага, че пазарите приемат разпадането на еврото като реалистична възможност, както и че усилията за подкрепяне на отделните икономики с огромни финансови планове не са успешни в изолирането на съседните им страни от "болестта".

Най-голям е страхът около Испания, тъй като тя е считана за прекалено голяма, за да бъде спасена. Ако Мадрид има нужда от помощ, това би изискало и много по-голям двустранен заем от британска страна – вероятно около 20-30 млрд. паунда вместо осемте млрд. паунда за Ирландия.

Назряващата опасност от испанска несъстоятелност би надхвърлила в пъти кризите в Гърция, Ирландия и Португалия, взети заедно и ще постави съдбата на еврото на карта.

Отделни анализатори започнаха да говорят и за икономическа криза в Италия, заради растящия дълг на страната, който през септември е бил 1,845 трлн. евро.

Евентуална финансова криза в Италия би имала разрушителна сила не само за еврозоната, а и за целия Европейски съюз.

Според главния икономист на Citigroum Уилям Буйтер Европа ще бъде изправена пред поредица от девалвации на суверенните дългове през следващите пет години.

Наличните 750 млрд. евро в европейския стабилизиращ фонд ще бъдат недостатъчни за подпомагането на всички, които имат нужда от поддръжка. „Фондът няма да стигне дори само за Испания”, за стабилизирането на финансите на всички застрашени страни ще трябват 2 трлн. евро, като 1 трлн. от тях трябва да станат достъпни незабавно, цитира „Ведомости“. Ако не бъде създаден фонд с такъв размер, съществува риск от разпадане на еврозоната, категоричен е икономистът.

Всички тези тревожни анализи и прогнози понижиха цената на еврото с 0,6% до 1,3284 спрямо долара, което е най-ниското му ниво от два месеца насам.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ