Управляващите обещават светло бъдеще в отношенията между банки и потребители

Управляващите обещават светло бъдеще в отношенията между банки и потребители

Светло бъдеще в отношенията между банки и потребители се очаква в скоро бъдеще. Това бъдеще ще бъде подсигурено от законови промени, обясни пред bTV председателят на бюджетната комисия в парламента Йордан Цонев.

По думите му целта на новите мерки е регулация на процеса, без да се нарушават пазарните функции. Идеята е да се повиши прозрачността и интересът на клиента да бъде по-добре защитен. Промените се приемали радушно и от депутати, и от общество, и от медии.

Проблемното поле с ипотеките ще се решава чрез приетата наскоро Директива за ипотечния кредит, според която банките са длъжни да предоставят на кредитополучателите и двете възможности: ипотеката да удовлетворява банката при предсрочно изискуем кредит и да е ясно с какво отговаря длъжникът.

„Важното е, че кредитополучателят ще може да избира. Второ - ще му е ясно всичко, което следва по този договор, от първия до последния ден. Третото нещо, което е важно - ако той реши да смени банката или да погаси предсрочно кредита си, няма да дължи наказателни лихви. Това е изключително важно, тъй като до този момент това не беше предвидено”, обясни депутатът от ДПС. Ще се допуска и изключение, ако потребителят реши да погаси предсрочно кредита си в първата година, ще трябва да разплати разноските на банката, които обаче ще са ограничи до 1%.

Ще бъде премахната и таксата „управление на кредита”, тъй като е едно от двете основни неща по дефиниция, които банките правят – управление на депозити и на кредити. „Като отидеш в ресторант, не ти вземат такса за готвене. Махаме този разход за клиента. При банките всичко е калкулирано в лихвата, не бива да се взема извън нея”, даде за пример Цонев.

Вижте още: Наказателната такса по ипотечни кредити - само през първата година

Определянето на т. нар. „плаваща лихва”, което досега се извършваше от банките, вече ще стъпва на общоприетите пазарни индекси (SOFIBOR, EURIBOR, LIBOR и други). Това според Цонев ще премахне практиката банките да променят лихвите по кредитите без знанието на клиента.

Бързите кредити ще бъдат цялостно регулирани с подготвян в момента проектозакон, но с промените в Закона за потребителския кредит вече се прави „една малка стъпка”, по думите на депутата от ДПС. Ще се регулират фирмите с лицензионен режим, с изискване за прозрачност и произход на капитала. „Не са рестрикции, а изисквания към тези, които са на пазара”, поясни Цонев.

„Мислим да им премахнем всички наказателни лихви и такси върху просрочените кредити”, каза той, като уточни, че за различните кредити ще се подхожда по конкретен начин: „Ако премахнем наказателната лихва, на клиента ще му бъде ясно колко трябва да върне и че ако не го върне този кредит, той няма да нарасне лавинообразно – за един кредит от 300 лева да му се наложи да си продава апартамента”.

По въпроса с плоския данък, за чието отпадане продължават да настояват от БСП, Цонев изрази своята и на партията си позиция – отмяна не стои на дневен ред и поле за преговори там няма. Според него стъпките за въвеждане на скала на облагане не водят до необходимия ресурс за подпомагане на семействата. В ДПС обаче са подкрепили идеята на КНСБ да бъде възстановяван данъкът на хората с най-ниски доходи.

„Аз и моите колеги от ДПС икономисти казваме така – плоският данък улеснява събирането, има предвидимост и дава доста голяма доза справедливост. Няма нужда да има две степени на увеличаване. Има други начини богатите да бъдат социално ангажирани”, коментира Йордан Цонев.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ