Уроци по делови етикет: Как се провеждат бизнес преговори

Уроци по делови етикет: Как се провеждат бизнес преговори

И така, гостите вече са посрещнати (б.р. – моля, запознайте се с „Уроци по делови етикет: Как се посрещат важни гости”), време е преговорите да започнат.

Домакинът демонстрира стил като позволява на госта да започне разговора, но не и да държи инициативата през цялото време.

След учтивата размяна на любезности, този, на чиято територия се водят разговорите трябва да поведе и умело да направлява деловата част от беседата. Тук вече си проличава школовката, защото вие имате преимуществото да сте и участник, и медиатор. Дали мачът ще завърши във ваша полза, зависи най-вече от вашата активност, интуиция и информираност.

За да заявите категорично водещата си роля, подгответе терена предварително. В никакъв случай не бива да настанявате госта на вашето бюро, на директорския стол. Някои допускат тази грешка като смятат, че по този начин засвидетелстват на деловия си партньор уважение.

Преговорите трябва да се водят на специално предназначена за целта маса или кът, като гостът се настанява така, че да е от дясната ви страна.

Дори и да очаквате напрегнати или продължителни разговори, не сваляйте сакото си, ако останалите не са го направили.

По време на разговорите не бива да: повишавате глас, да се горещите, да проявявате раздразнителност, да се обръщате на малко име към човек, който току-що ви е представен. Не бива да пушите в присъствие на непушачи!

 Алкохолни напитки по време на делови преговори не се поднасят!

На масата за разговори е добре предварително да е сервирана минерална вода, а 5-10 минути след началото на срещата – да предложите кафе или чай.

След края на срещата задължително изпратете гостите до коридора или до асансьора.

 To be continued!

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ