ДКК с ново ръководство, оптимизация и оздравяване започва в отделните дружества

ДКК с ново ръководство, оптимизация и оздравяване започва в отделните дружества

ДКК с ново ръководство, оптимизация и оздравяване започва в отделните дружества

Държавната консолидационна компания действително има нов управленски борд, стана ясно от брифинг на министъра на икономиката Богдан Богданов. Той обаче ще е временен, а до 6 месеца ще има конкурс за назначаване на редовен екип, който да управлява компанията, уточни той. Управленските промени бяха посочени като критична бележка към политическото партньорство от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов през уикенда. Той упрекна изпълнителната власт, че "поголовно сменят кадри...", без съгласуване с политическите си партньори като специално посочи и промяната на борда на ДКК.

"До момента всички механизми за координация и съгласуване, които са сведени до мен, са били стриктно спазени", отговори днес икономическият министър на въпрос дали новият борд е съгласуван и одобрен от управляващите политически сили. "Затова се и забавихме 2 месеца. Важно е да има ефективно управление на дружествата на ДКК. Готов съм да обсъдя аргументите за смяна на всякакво ниво", допълни той. На брифинга днес с него бяха и членовете на новия борд на ДКК, а Богданов ги представи. Председател на борда е Елена Болтаджиева. Иван Зангочев, който остава негов член, ще бъде и изпълнителен директор на мястото на Венцислав Димитров. Останалите членове са Десислава Чалъмова, Венелин Шъков, Николай Желязков.

ДКК претърпя няколко промени в управлението си в последните години, като Венцислав Димитров беше назначен за изпълнителен директор през август миналата година от служебния министър на икономиката Никола Стоянов, заедно с още трима нови членове на борда. Преди него на поста беше Смиляна Нитова, а като причина за отстраняването ѝ бяха посочени серия установени нередности, допуснати от борда на компанията.

Оптимизации и оздравяване предстоят за дружествата под шапката на ДКК. Преглед на дейността им до момента показал, че работят без бизнес програми и не представят финансови отчети, отчете министър Богданов. По думите му, има доклади на Сметната палата и от АДФИ, които са подадени към прокуратурата и следствието още преди две години.

"Държавната консолидационна компания, която е под шапката на министерството, управлява капитал от над един милиард лева. В нарушение на закона дружеството нямаше одобрен и приет годишен финансов отчет за 2021 г. и 2022 г. Това беше констатиран проблем от Министерството на финансите, тъй от приемането на финансовия отчет зависи изплащането на дивидента към държавата", добави Богданов. 

Към момента, от 11 активни дружества под шапката на ДКК шест, както и самата ДКК, нямат одобрена програма за 2022 година. "Дружествата под шапката на ДКК следва да публикуват своята бизнес програма за период от 3 години", каза още Богданов и подчерта, че бизнес програмата на ДКК за миналия период 2018 – 2020 г. е била представена през септември месец 2021 г., или 9 месеца след изтичането на тази програма. 

Над 90% от членовете на бордовете на дружествата на ДКК са сменени по време на служебния кабинет. Много от тези хора са имали време да разберат проблемите на фирмите и да предложат решения и бизнес програми, но това не е станало, обясни министърът на икономиката.

"600 млн. лева са изхарчени за ремонт на язовири. Голяма част от поръчките са директно възлагани без обявяване на обществена поръчка, без конкурентен принцип", посочи той, уточнявайки, че сигналите за тях са отпреди две години. "От тях ние нямаме нито един приет язовир по надлежния ред, с надлежни документи и с констатирани качествено изпълнени ремонти. Дори и предадените 10 язовира са с течове и просмукване през стените", добави той, цитиран от bTV.

39 милиона лева са разходвани за застраховки. За купуването на два военни дрона са платени 6,5 милиона лева за мониторинг на язовири. Дроновете са платени без обществена поръчка преди 4 години, но все още не са доставени. За изграждането на алтернативния водопровод за Перник са платени 16 млн. лева без обществена поръчка и строителни книжа, обясни министър Богданов.

Според него, ДКК плащала милиони по лихви по кредити към Българската банка за развитие.

Богданов начерта план за оптимизиране на разходите: 

  • Намаляват се възнагражденията на представители на бордовете и изпълнителните директори на предприятията в Държавната консолидационна компания с 50%;
  • Ще бъдат оптимизирани управленските структури на бордовете с намаляване на членовете им и промени в състава там, където е необходимо; 
  • Ще бъдат ограничени представителните разходи. С тях ще разполагат само изпълнителните директори на дружествата, които генерират годишен оборот над 10 млн. лева. Разходът трябва да бъде обоснован. Лимитът на представителните разходи е 5 хил. лева; 
  • Дружествата ще са независими, министерството не се намесва в работата им;
  • Ще бъде извършен пълен анализ на всяко дружество в Държавната консолидационна компания до септември месец. Ще бъдат изготвени бизнес програми до 30 ноември.
  • Ще бъде създадена система за мониторинг и контрол до 30 януари 2024 г. Дългът на ДКК към Българската банка за развитие ще бъде преструктуриран.
  • Ще бъде организиран конкурс за избор на ръководен екип на Държавната консолидационна компания в рамките на 6 месеца. 
Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ