Евростат: България е с най-ниския процент на незаети работни места в ЕС

Евростат: България е с най-ниския процент на незаети работни места в ЕС

Евростат: България е с най-ниския процент на незаети работни места в ЕС

През третото тримесечие на 2023 г. равнището на незаетите работни места в Европейския съюз е било 2,6 на сто, което е спад спрямо 2,7 на сто през предходното тримесечие и 2,9 на сто през третото тримесечие на 2022 г., отчита Евростат.

Най-ниските нива на незаети работни места са отчетени в България и Румъния (0,8 на сто и в двете страни), Испания и Полша (0,9 на сто и в двете страни), Словакия (1,1 на сто) и Ирландия (1,2 на сто). На другия край на скалата са Белгия (4,7 на сто), Нидерландия (4,5 на сто), Австрия (4,2 на сто) и Германия (4,1 на сто).

Според данните на Евростат спрямо същото тримесечие на предходната година нивото на незаетите работни места е нараснало с пет страни членки, останало е стабилно в четири страни членки и е намаляло в 18 страни членки. Растежът е регистриран в Кипър (+0,7 процентни пункта), Гърция (+0,5 процентни пункта), Хърватия (+0,4 процентни пункта), Литва и Малта (+0.1 процентни пункта и в двете страни). За сметка на това Чехия (-1 процентен пункт), Люксембург (-0,9 процентни пункта), Австрия и Дания (-0,8 процентни пункта и в двете страни), както и във Финландия (-0,7 процентни пункта) са отчели най-голям спад.

В еврозоната незаетите работни места през третото тримесечие на 2023 г. са били на равнище от 2,9 на сто, което е спад спрямо 3 на сто през предходното тримесечие и 3,1 на сто през третото тримесечие на 2022 г.

В ЕС нивото на незаетите работни места е през третото тримесечие на 2023 г. е било 2,3 на сто в промишлеността и строителството и 2,9 на сто в сектора на услугите. В еврозоната равнището е било 2,6 на сто в промишлеността и строителството и 3,1 на сто в услугите.

Най-високите равнища на свободни работни места, както в ЕС, така и в еврозоната, са отчетени в секция "Административни и дейности за обслужване", която включва агенции за временна заетост (4,1 на сто в ЕС и 4,3 на сто в еврозоната), следвана от секция "Професионални, научни и технически дейности" (3,9 на сто в ЕС и 4,3 на сто в еврозоната), секция "Строителство" (3,4 на сто ЕС и 3,8 на сто в еврозоната), секция "Информация и комуникации" (3,2 на сто в ЕС и 3,4 на сто в еврозоната) и секция "Хотелско-ресторантьорски услуги" (3,1 на сто  в ЕС и 3,3 на сто в еврозоната), показват данните на европейската статистическа агенция, цитирани от БТА. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ