„Маркет ЛИНКС“: 7 политически формации влизат в парламента при нови избори

Общество

Почти два месеца след последните парламентарни избори, които пратиха 8 партии в парламента, как биха гласували българите, ако отново има предсрочен вот. Отговор на този въпрос дава проучване, финансирано и реализирано съвместно от bTV и „Маркет ЛИНКС“, проведено сред 1007 лица над 18 г. в страната в периода 12 - 20 декември 2024 г.

Картината е много сходна на тази, която имаме в 51-вото Народно събрание, обясни в ефира на bTV Добромир Живков, управител на социологическата агенция.

Резултатите сочат, че ГЕРБ-СДС отново ще е първа политическа сила с подкрепа 23,1% от гласуващите. Следва коалицията ПП-ДБ – 12,9%. Трета е партия „Възраждане“ – 11,9%.

Също като в 51-вия парламент след това се подреждат „ДПС – ново начало“ – 10,5%, „БСП – Обединена левица“ – 6,5%, „Алианс за права и свободи“ – 5,7%, „Има такъв народ“ – 4%.
 
Според проучването МЕЧ са под 4-процентната бариера за влизане в парламента.

„При някои политически сили има по-нисък резултат, което ние го обясняваме със спаднала мобилизацията след край на изборите и особено в края на годината. Но не можем да направим извод за съществени изменения в политическата подкрепа в отделните формации“, уточни социологът.

Профилът на следващия премиер

Има две противопоставящи се предложения на политическите формации за бъдещия премиер на редовни правителство – да е надпартиен и да е тясно обвързан с политическа формация.

Резултати от проучването показват, че в настоящата обстановка за българските граждани е по-приемлива една надпартийна фигура, която да балансира между различните интереси.

„Всъщност се търси посредник, за да поеме лидерството в тази политическа криза и да застане начело на изпълнителната власт“, коментира Живков.

Рейтингът на политиците

С най-висок рейтинг от политическите фигури е президентът Румен Радев с доверие 51%. Само при него доверието е по-високо от недоверието.

Следва го новият председател на Народното събрание и ново лице в българската политика Наталия Киселова – 28% доверие.

Трети е лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов – 22%, а четвърти – лидерът на „Има такъв народ“ Слави Трифонов – 19%.

Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов и служебният премиер Димитър Главчев се радват на еднакво доверие – 18%.

Лидерът на новата партия в парламента – МЕЧ, Радостин Василев има 12%, а временният председател на БСП Атанас Запрянов – 11%.

Доверието в председателите на парламентарните групи на двете фракции в ДПС – Джевдет Чакъров („Демокрация за права и свободи“) и Делян Пеевски („ДПС – „Ново начало“), е сходно – съответно 9% и 8%.

„Когато стартирахме измерването на доверието в Делян Пеевски преди малко повече от година, то беше около 2% до 4% – много  ниско. Той постепенно успя да трупа доверие от електората, който очевидно се пренасочва към него“, уточни Добромир Живков.

Данните са от национално проучване, финансирано и реализирано съвместно от bTV и „Маркет ЛИНКС“, проведено сред 1007 лица над 18 г. в страната в периода 12 - 20 декември 2024 г. по методите на пряко-лично интервю и онлайн анкета.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Как да намерите работа, която ви носи удовлетворение и щастие?
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Екстремните горещини в Италия се отразяват пагубно върху пазара на пармезан
Пореден рекорд: „Одисея“ на Нолан стана най-касовият филм със степен на възрастово ограничение
Слънчево и горещо в неделя, следобед се очакват гръмотевични бури
25 безполезни, но много любопитни факти
Мицотакис подготвя нов икономически пакет, предвиждащ по-ниски данъци и подкрепа за средната класа
Китайски хуманоиден робот подобри рекорда на Юсейн Болт на 100 метра
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Има ли по-добър от Джон Ву? Ще снимат римейк на „Лице назаем“
Най-кратките литературни шедьоври в историята
Mission Point: AI изисква еволюция на начина на работа на бизнеса
Над 1600 нарушители с е-тротинетки са санкционирани в София от началото на годината
Какво можем да научим от „Седмицата за размисъл" на Бил Гейтс
Ето как можем да подадем сигнал до Европейската прокуратура
Поевтиняване на горивата у нас, изплатени са близо 13 млн. евро компенсации
Кратка история на автомагистрала „Тракия”