„Маркет ЛИНКС“: Малко под 10% разлика между първите две партии на изборите за парламент

„Маркет ЛИНКС“: Малко под 10% разлика между първите две партии на изборите за парламент

„Маркет ЛИНКС“: Малко под 10% разлика между първите две партии на изборите за парламент

При гласуването за националния парламент на 9 юни ГЕРБ-СДС получават 24,7% от гласовете, а втора сила ще е ПП-ДБ с 15,4%. Това прогнозира социологическата агенция "Маркет ЛИНКС" на база данни от национално проучване за електоралните нагласи финансирано и реализирано съвместно с bTV.

Изследването е проведено сред 1004 души над 18 г. в страната в периода 23 май – 2 юни 2024 г. по методите на пряко-лично интервю и онлайн анкета.  Според изследването трета политическа сила ще е ДПС – с 12,3% подкрепа, а четвърта – „Възраждане“ с 11,1%. Следват БСП – 7,5%, и „Има такъв народ“ – 4%. ИТН отново е и на ръба за влизане в парламента.

Последното проучване на електоралните нагласи показва увеличение на желанието за гласуване, отчете Добромир Живков от „Маркет ЛИНКС“. 

48,3% от анкетираните са обявили, че ще дадат гласа си за депутати в Народното събрание, а 47,4% – за Европейския парламент.

„Възможно е избирателната активност да е по-висока от тази през април миналата година за Народно събрание, а тази за Европарламента ще е по-висока от тази през 2019 г.“, коментира Живков.

По думите му, повишеното желание за гласуване идва от новите играчи, появили се на тези избори. 

Според Живков третото място на ДПС е сравнително сигурно. Партията може да увеличи подкрепата си като се добавят и гласовете от чужбина.

„Трябва да се има предвид, че 290 000 души ще вземат решение за кого ще гласуват в оставащите дни до вота. В тях има резерв и той е най-голям за ПП-ДБ“, уточни социологът.

Проучването показва още, че при двете водещи политически сили – ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, резултатът при гласуването за ЕП е по-висок от този за националния парламент. 

„Причината е, че това са политическите сили с най-големи ядра. Твърдите ядра със сигурност ще гласуват и на двата вида избори. Докато при подкрепящите по-малките партии – под бариерата, по-малко биха гласували за депутати в ЕП, знаейки че бариерата е по-висока, а и при тях фокусът е изключително върху националния парламент“, коментира социологът от „Маркет ЛИНКС“.

Според него е напълно възможно да се наблюдава и феноменът гласуване за различни политически сили на различните видове вот.

Социологът анализира и потенциала на политическите сили под чертата да прескочат 4-процентната бариера и да влязат в 50-ото Народно събрание.

„Специално при „Синя България“ виждаме известен тренд нагоре, който е трудно да са каже как ще се развие през оставащите дни. Трябва да се има предвид, че повечето хора, които не са решили как ще гласуват, са хора от градовете с по-висока политическа култура, следят и решават в последния момент. Част от тях могат да отидат към „Синя България“. За тях гласуват и бивши избиратели на ПП-ДБ. Не е изключено формацията да се доближи и дори да прескочи бариерата“, обясни Добромир Живков.

Проучването на „Маркет ЛИНКС“ показва и прогнозното разпределение на мандатите в Народното събрание и броя депутати, които ще изпратят политическите формации в ЕП.

В националния парламент ГЕРБ-СДС ще заеме 79, ПП-ДБ ще е с 49 депутати, ДПС – 39, „Възраждане“ – 36. БСП вероятно ще има 24 народни представители, а „Има такъв народ“ – 13 души.

17-те български места в Европарламента пък ще се разпределят между 5 партии. ГЕРБ-СДС запазват позициите си с шестима представители. ПП-ДБ се очаква да изпратят четирима души в Брюксел, а ДПС – трима. „Възраждане“ и БСП ще са с по двама евродепутати.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ