Парламентът ограничи правомощията на особения управител на "Лукойл"
Народното събрание ограничи правомощията на особения търговски управител на предприятията на "Лукойл" в България чрез засилване на държавния контрол върху дейността му. Това стана с приетите на второ четене промени в Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, внесени от Стефан Свиленов и група народни представители от "Прогресивна България".
С измененията се въведе възможността за съдебен контрол върху разпоредителни сделки, засягащи собствеността на дружеството, акции и дялове. Досега те бяха необжалваеми. Според промените особеният търговски управител ще бъде задължен да се отчита всеки месец пред министъра на икономиката, инвестициите и индустрията.
Министърът на икономиката, прокурорът, Министерският съвет, всеки акционер, съдружник и едноличният собственик на капитала на лицето, опериращо критичната инфраструктура, и на лицето, извършващо съхранение, транспорт или търговия на едро и дребно с нефт и продукти от нефтен произход, може да предяви пред окръжния съд по седалището на лицето иск за установяване на нищожност на разпоредителна сделка, извършена от особения търговски управител в нарушение. Искът се предявява срещу държавата, особения търговски управител и лицето, опериращо критичната инфраструктура, или лицето, извършващо съхранение, транспорт или търговия на едро и дребно с нефт и продукти от нефтен произход, в 14-дневен срок от узнаването, но не по-късно от три месеца от извършването на разпоредителната сделка.
Всеки съдружник или акционер може да встъпи в делото съгласно разпоредбите на Гражданския процесуален кодекс. Той може да поддържа иска дори и ищецът да се откаже от него или да го оттегли, прие Народното събрание.
Припомняме, че вчера правителството определи Евгени Симеонов за нов особен търговски управител на "Лукойл", като освободи от длъжността Румен Спецов, който беше назначен на този пост през ноември 2025 г. Кариерата на Симеонов започва през 2016 г. като младши специалист, а впоследствие заема ръководни позиции, включително председател на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор.
Вицепремиерът Александър Пулев обясни, че причините за смяната са комплексни. "Доводите са категорични. Предложението беше прието единодушно от Съвета за сигурност и потвърдено от Министерския съвет. Евгени Симеонов Симеонов има нужния професионален опит, екпертиза, интегритет, за да осъществи ефективен, прозрачен и законосъобразен контрол върху дружествата, част от групата "Лукойл". Той е служител на Министерството на икономиката от повече от 10 години. Всички разчитаме на едно социално отговорно поведение, на повече прозрачност и контрол и искам да пожелая също на г-н Румен Спецов попътен вятър в новото му поприще", каза Пулев.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.