ПП-ДБ получи и веднага върна неизпълнен втория мандат

ПП-ДБ получи и веднага върна неизпълнен втория мандат

ПП-ДБ получи и веднага върна на президента Румен Радев неизпълнен втория мандат за съставяне на правителство в рамките на 49-ото Народно събрание. 

"За мое огромно съжаление първият мандат беше провален, защото колегите от ГЕРБ-СДС не си спазиха своята договорка. Преди 9 месеца те казаха, че ще има управление за 18 месеца с ротация на премиерите. Те се отметнаха от тази уговорка. Във втория мандат, чиято папка държа в момента, ние отново предлагаме акад. Николай Денков за премиер, с ясното съзнание, че за съжаление, ние дадохме твора възможност да поправят грешката си от ГЕРБ-СДС и да не отиваме в поредица от избори, които за съжаление според нас предстоят. Но колегите от ГЕРБ-СДС и във втория мандат въпреки жеста не го оцениха, отказаха. В този момент аз формално връчвам папката, както е по Конституция, с ясното съзнание, че тя ще бъде върната", каза съпредседателят на ПП Кирил Петков пред държавния глава и обяви кандидатурата на акад. Николай Денков за премиер с втория мандат. 

"Г-н Президент, аз ще върна мандата неизпълнен, тъй като в настоящото Народно събрание вече няма подкрепа нито за управленската програма до края на 2024 година, която приехме заедно с ГЕРБ-СДС преди 10 месеца, но както виждаме няма подкрепа за нейното изпълнение. Няма подкрепа и за реформите, които всъщност бяха в основата на сформирането на това управление", каза акад. Николай Денков. 

По думите му, коалицията ГЕРБ-СДС иска избори и това е резултатът от това тяхно желание. Преговорите бяха проведени проформа с ясното съзнание, че страната трябва да бъде изпратена на избори. От тук нататък българските граждани ще трябва да решат накъде ще продължим. Единият вариант е да се върнем назад - там, където рекетът беше нормална практика и всички трябваше да се примиряват и да се подчиняват на него, а постната пица беше единствиният вариант да обсъждаме доходите на българите. Или ще продължим с европейския път на развитие на България, в който доходите се увеличават, а бизнесът и хората могат да разчитат на защита и подкрепа от държавата, когато се намират в затруднена ситуация, каза премиерът в оставка Николай Денков при връщането на втория мандат. 

Президентът подчерта, че е много важно как българските граждани ще решат да продължат напред. "Аз не знам дали вие осъзнавате какви процеси се отприщиха в резултат на промените в Конституцията, които вие инициирахте. Тесният кръг от възможности за служебен министър-председател се стесниха още повече днес с оставката на заместник-омбудсмана Елена Чернева – Маркова, а тя беше единствената фигура, която не е и косвено, и директно близка с никоя политическа партия", каза Румен Радев.

"Как така изведнъж г-жа Елена Чернева-Маркова реши да си подаде оставката", попита Радев и сподели, че е бил истински учуден защо от ПП-ДБ не са повдигнали въпроса в парламента, докато днес се е обявявала оставката ѝ.

"Трябваше да има въпроси защо, как, с какви мотиви, как така изведнъж точно вчера, имало ли е натиск, защо не се инициира изслушване. Ако за вас това са нормални неща, то не се изненадвайте впоследствие, че рязко нараства вероятността да получите политически служебен кабинет, който не знам, но най-вероятно няма да бъде във ваша полза, подчерта Радев.

"Няма да участваме в преговори за трети мандат. Молбата ни е, ако може да спестите 100 млн. лева на българските граждани, така че да не се провеждат два избора, ви моля да положите усилия. Знам, че това не е изцяло във вашите правомощия, но не стига, че държавата отива в хаос, защото ГЕРБ СДС забравиха своите обещания, но поне ако може да спестим на българските данъкоплатци 100 млн. лева за провеждането на два избора", каза съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков.

"Разбирам вашето притеснение, но вече е много късно за такава молба. Призовах да не се предприемат необмислени промени в Конституцията, особено по отношение на служебния кабинет. Вие ги предприехте и сега въпросите стават много повече. Ще направя всичко възможно процесът по избор на служебния кабинет да не прерасне в конституционна криза. Но вие от своя страна, направихте всичко възможно правомощията на президентската институция да бъдат силно ограничени не само по отношение на избора, състава и контрола върху служебния кабинет, но и върху определянето на времевите параметри за процеса на определяне на следващите избори. И вие много скоро ще разберете, когато след няма и 10 дни поканя всички вас - политическите партии, на консултации да се вземе крайно решение така, както е записано в Конституцията. Съчувствам ви, но направихте всичко възможно тази институция да не може да владее процесите, както беше досега ", отговори президентът Румен Радев.

Припомняме, че дотук се стигна след като първият мандат за съставяне на правителство с кандидат за премиер Мария Габриел приключи неуспешно преди ден, след като парламентът гласува решението с 226 гласа "за", без "против" и един "въздържал се" (от ПП-ДБ).

Сега президентът Румен Радев трябва да връчи трети мандат за съставяне на правителство на парламентарна група по негов избор. Според Конституцията държавният глава трябва да направи това в седемдневен срок. Ако не бъде постигнато съгласие за образуване на правителство, президентът, след нови консултации с парламентарните групи и по предложение на кандидата за служебен министър-председател, назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок.

Държавният глава няма голям избор, защото служебен премиер се назначава измежду председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на Българската народна банка, председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник, гласят последните промени в основния ни закон, приети в края на 2023-а.

Именно служебно правителство ще трябва да организира и евентуален предсрочен парламентарен вот, като неясна остава и датата за неговото провеждане, като съществува вариант и за вот 2:1, заедно с европейските избори, които ще са на 9 юни. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ