Превозвачите са готови на протест заради планираното увеличение на тол таксите

Общество

Представителите на транспортния бранш в България обявяват национална протестна готовност. Недоволството им е заради планираното увеличение на тол таксите, което определят като "несправедлива и необоснована мярка". 

Мотивите за готвения протест са, че тол системата не работи, инфраструктурата е зле поддържана и липсваща, неефективна събираемост и отсъствие на транспортна политика.

В отворено писмо превозвачите призовават тежестта на тол облагането да се насочи към транзитния трафик, каквато е практиката в другите европейски държави. 

"В България най-ощетени се оказват българските превозвачи, което създава изключително неблагоприятни условия за сектора. В нито една европейска държава подобен модел не се прилага, а у нас той продължава да бъде налаган, въпреки многократните сигнали от бизнеса. Ярък пример за това е облагането на цялата второкласна пътна мрежа с тол такси", пишат в писмото си превозвачите. 

Те настояват за участие в контрола по пътищата, за отделяне на част от таксите за програма за превозвачи и за второкласни пътища, които да останат в обхвата на платената пътна мрежа.

13% от събраните пътни такси за предходната година да бъдат отделяни в ежегодна програма за превозвачи. С тези средства да се възстанови поне част от баланса в непропорционално разпределената тежест между български и чуждестранни превозвачи, предлагат още превозвачите. 

Припомняме ви, че правителството предложи за обществено обсъждане проект за поскъпване на винетките за автомобилите и тол таксите за камионите от 1 април. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Digital age: Защита с лазерен лъч, мостове от дърво и еспресо с ултразвук
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
На днешната дата, 9 юли. Честваме 176 години от рождението на Иван Вазов
Времето: По морето и над масивите в Южна България ще вали
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Американската армия нанесе нови удари срещу Иран, Техеран отвърна с атаки срещу Кувейт и Бахрейн
Здравословното несъгласие може да е за предпочитане пред липсата на конфликт
Honda изтегля 500 хил. коли в САЩ и Канада заради проблеми с предпазните колани
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
В дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Почина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев