Решаващ рунд в парламента, кандидатът за премиер призова за преодоляване на разделението

Решаващ рунд в парламента, кандидатът за премиер призова за преодоляване на разделението

Правителство без осигурено мнозинство, но с ясен политически мандат и конкретни цели - така, номинираният за премиер с мандата на ГЕРБ-СДС Росен Желязков определи проектосъстава на кабинета, който предстои да бъде гласуван в Народното събрание днес. Дебатите започнаха в 13.00 часа, на тях присъстват президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова, новият патриарх Даниил, бивши премиери и членове на НС, членове на КС и др. Дебатите се излъчват на живо, при което веднага направи впечатление, че парламентарната група на ДПС влезе малко след началото на заседанието, в момента, в който Желязков представяше структурата и състава на кабинета. А междувременно стана ясно, че в почивката на парламента до 13.00 ч. двамата съпредседатели на ДПС Делян Пеевски и Джевдет Чакъров са се срещнали с посланика на Турция у нас. 

Проект на кабинет без промени в състава, предложен още при връчването и връщането на мандата при президента Радев изчете Росен Желязков - 1 премиер, 1 вицепремиер и 19 министри. 

Номинацията на Желязков за премиер беше обявена от парламентарната трибуна от зам-председателя на ПГ на ГЕРБ-СДС Теменужка Петкова, след което той взе думата за представяне на имената на министрите и обосновка на необходимостта да бъде подкрепено правителството.

"Предложеният от мен състав на правителството има основната задача да възстанови ефективното управление, за да се преодолеят следните поне три дефицита - дефицит на доверието и легитимността, дефицит на целеполагането и целепостигането, дефицит на правоприлагането", каза Желязков след като изчете списъка с проектокабинета.

"От началото на демокрацията са проведени 15 парламентарни избори, от тях 4 са редовни. Кредитът на доверие на избирателите 90-та година започва с 83% участие, за да стигне до 34% на последните избори. 21-ва година има 4 избора - 3 парламентарни и един президентски. Предложеното правителство на ГЕРБ-СДС има за основна задача да преодолее три основни дефицита - дефицит на доверието и легитимността, дефицит на целеполагането и целепостигането, дефицит на правоприлагането", добави той и предупреди, че от политическа криза сме напът да изпаднем в криз на държавността заради липсата на лидерство и отговорност. 

Пред нас има два пътя - лесен и труден. Труден, защото пътя на единението винаги е труден, но го дължим на народа, подчерта Желязков. "Представих структура и състав на правителство без осигурено мнозинство - нито политическо, нито плаващо. Това ще е кабинет на малцинството с политики за наваксване на загубеното време. Ще го постигнем заедно с модернизация, дигитализация, повишаване на производителността на труда, дигитализация и като инструмент на публичните процеси, намаляване на административната и корупционната тежест, ще насочим политиките си и към връзка на образование и пазар на труда", посочи още Желязков.

И предупреди:

"Уважаеми колеги, ако не положим усилия да преодолеем разделението, сме обречени на изолация - от обществото, от ритъма на времето и потребностите, и в крайна сметка с основните принципи на представителната демокрация, засега спрямо самите нас, и за съжаление го постигаме с незавидна усърдност, но нямаме право да обречем следващите поколения в недоверие и нихилизъм към държавата и държавността. Поемам ангажимент, че ако получим доверие, ние и моите колеги ще работим усърдно, честно и почтено за това България да си върне самочувствието и уважението. Ще поправя повреденото и неработещото", декларира Желязков и обяви, че започва от себе си, както и че ще направи всичко възможно да спре хората да тръгнат по разрушителния път на популизма.

Веднага след него на трибуната излезе Николай Денков, който отново декларира от името на групата на депутатите от ПП-ДБ: "Няма как да подкрепим такъв кабинет!"

„Предлага ни се правителство от ГЕРБ, допълнено с няколко министри, доверени на Пеевски. Защо точно тези министри са подбрани, на какъв принцип, имаше ли преговори и ако - да, с кого? Наистина ли ни предлагат същите министри, със същите схеми, които предизвикаха протестите през 2020-2021 г.? Както и министри от 2013 г.? Това ли е най-доброто, което ГЕРБ може да предложи на България?", попита Денков и обобщи: Това не е правителство от типа „Завръщане в миналото”. Това е правителство от типа „Забравете за бъдещето”. Няма как да подкрепим такъв кабинет”. Той допълни, че с ГЕРБ нямат различия в оценката на ситуацията, но имат различия защо страната е в тази ситуация. И отново повтори, че през последните три години "само ние от ПП-ДБ успяхме да сформираме правителства", като изброи като техни постижения "по-високи доходи на хората, проекти за всяка община, икономическа среда за рекордни инвестиции, политическа подкрепа за редица закони, някои от които заседнали от 10 години, ясни позиции в интерес на България на международното поле и приемане в Шенген след 12 години чакане". В резултат "за първи пътСветовна банка ни постави в най-горната група в страните с високи доходи", подчерта бившият премиер. "И двете правителства на ПП-ДБ бяха успешни, въпреки войната в Украйна, COVID пандемията, вътрешните атаки от всички страни. Придвижихме България към средноевропейските икономически нива”, каза още Денков. Докато той четеше декларацията от трианата в парламента, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов напусна пленарната зала. "Не ми се слушат лъжи! Денков бил направил правителство... Той го направи с моите депутати”, обясни причината за излизането от заседанието Борисов. “Всички признават хаоса в последните 3 години, Денков говори за успехи”, добави той. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ