Шефът на комисията по стоковите борси: Цената на килограм домати на дребно може да стигне до 7 лева

Шефът на комисията по стоковите борси: Цената на килограм домати на дребно може да стигне до 7 лева

Пет лева за килограм на едро и до 7 лева на пазара на дребно може да достигне килограм домати, след като Турция спря износа си до 15 април. Поскъпването на борсите вече се усеща. Това заяви за БНР председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов. Той обаче увери, че до дефицити на пазара няма да се стигне.

"При доматите, краставиците, бързоразвалящите се стоки няма как да има задържане. Пазарът ще сработи на някакво ценово равнище. Всичко зависи колко може търсенето да понесе като цена. Ако търсенето не може да понесе цена от 7 лева, няма да има от 7 лева, тъй като ще трябва да се хвърлят, а когато се хвърля стоков внос, тя започва да не се взима и да не се внася", казва председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата.

До дефицити обаче на българския пазар няма да се стигне, единодушни са експертите.

"Ще има от всичко. Може би цените ще са по-високи, но няма да видим празните рафтове и тук вече е въпрос на пазарна сила кой какво ще може да си позволи да си закупи и тъй като доста хора с изоставащи доходи най-вероятно ще отидат към заместване с повече консумация на листен зеленчук", отбелязва още Иванов. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

България успешно се конкурира с Франция и Италия по производството на черен хайвер
Радев: Правителството е декор на дуото Пеевски-Борисов, а правосъдието е избирателно
Времето: Топло и слънчево, но следобед ще се заоблачи
Израел и Сирия са се споразумели за примирие
Чехия прие закон, който определя пет години затвор за комунистическа пропаганда
Бившият шеф на УЕФА и легендарен футболист Мишел Платини беше обран в дома си край Марсилия
Unilever разработи дизайнерско звено, базирано на изкуствен интелект
Президент на Иран си взе такси, след като заредиха колите от кортежа му с разреден бензин