Без оценки до трети клас, в прогимназията ще се преминава и с двойка

   Без оценки до трети клас, в прогимназията ще се преминава и с двойка

За вбъдеще сегашните цифрови оценки за учениците до трети клас ще бъдат отменени. Това е една основните промени в проектозакона за предучилищното и училищното образование, представен днес в просветното министерство от министър Сергей Игнатов и екипа му.

Оценяването на децата в началните класове ги травмира е мотивът за отмяната на сега действащата практика.

Законопроектът предвижда и още една революционна промяна – учениците от 5-и и 6-и клас да могат да преминават в по-горен клас дори и с двойка по някой предмет, стига да имат общ успех добър 4.00.

„Ще бъде дадена възможност в такива случаи ученикът да не повтаря, а да върви заедно с връстниците, като премине на допълнително индивидуално обучение по предмета със слаба оценка. Той ще полага и допълнителен изпит и ако отново не го издържи, тогава вече ще повтаря класа”, обясни зам.-министърът Милена Дамянова.

 Новият закона предвижда и въвеждане на задължително целодневно обучение до 7 клас. Ето и останалите по-важни моменти от него:

 Предучилищно образование

 - То ще обхваща децата от 3 до 7 г. включително.

- Детската градина става задължителна за 4-годишните от учебната 2016/ 2017

- Дава се право и на 2-годишните да посещават детска градина, а не само ясла.

 Основно и средно образование

- Запазва се досегашната дата – 15 септември за начало на учебната година.

 - Основното образование ще бъде от 1 до 7 клас включително, а средното – от 7 до 12 клас

- Професионалните средни училища ще бъдат преструктурирани от държавни в общински

- Държавата ще поеме част от финансирането на частните училища. Предвижда се това да стане още догодина, от учебната 2013/2014 г.

Финансовият ангажимент на държавата ще бъде да осигурява средства за единния разходен стандарт за издръжка на учениците и в частните училища, разясни зам.-министър Милена Дамянова. Това е по-справедливия подход, тъй като родителите на тези деца също плащат данъци, а освен това съфинансирането от държавата на частни образователни институции е масова европейска и световна практика.

Държавното финансиране ще се изразходва от частните училища само за дейностите по учебния план, а допълнителните разходи ще продължават да се плащат от родителите.

Средният стандарт за издръжка на учениците в общинските и в държавните училища в момента е около 1200 лева, от които се плащат заплатите на учителите и се покриват режийни разходи като сметки за електроенергия, за парно отопление и т.н.

По предварителни изчисления на министерството за следващата учебна година ще са необходими 10 милиона лева за финансирането на частните училища.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ