Болниците останали без пари, защото пациентите се увеличили

 Болниците останали без пари, защото пациентите се увеличили

Болниците останали без пари, защото пациентите се увеличили

Болните много се увеличили през последните три години и затова парите за болниците не стигали. До този извод стигна правителството на редовното си заседание днес, а странните сметки съобщи лично премиерът Бойко Борисов.

От Здравната каса представиха данни, че за три години приемът на пациенти в болниците се е увеличил с 36%. а само за миналата година хоспитализациите нараснали с 470 хил. спрямо 2006 г.

Данните са от проверката, която управителят на Здравната каса д-р Нешева възложи на експерти през юни. И ето какво още открили те:

- През 2006 г. касата е платила за 1 300 226 клинични пътеки, а през 2009 г. те вече нараснали на 1 769 594. Броят им се е увеличавал постепенно без основателна причина, твърдят анализаторите на Здравната каса.

- Едновременно се увеличили и лечебните заведения за болнична помощ, сключили договори по клинични пътеки. През 2006 г. договор с НЗОК имали 325 здравни заведения заведения, а през 2009 г. те станали 360.

Виновен бил заложеният механизм за финансиране "за случай”, който съдържал прекалено голям стимул за здравните заведения и затова бройката им постоянно набъбвала.

Виновни били и личните лекари, които не се стараели да да разрешат медицинските проблеми на пациентите, а ги насочвали директно в болниците, показва още анализът на Здравната каса.

 Проверките установили, че хронично болни са лекувани многократно в болница, без да им е правено каквото и да е изследване в доболничната помощ.

РЕДАКЦИОНЕН ПОСЛЕПИС

Ще нарушим професионалното правило да не смесваме коментар с информация, за да попитаме: КОГА ЩЕ СЕ НАПРАВИ ПРОВЕРКА ЗАЩО СЕ УВЕЛИЧАВАТ БОЛНИТЕ В БЪЛГАРИЯ?

А на всички здравни експерти си позволяваме да препоръчаме да проучат малко по-задълбочено опита на развитите държави в това отношение, където приоритетът е профилактиката и ранна диагностика. Безпристрастните сметки сочат, че този икономически модел на здравеопазване е значително по-изгоден на държавата.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ