Борисов: Даваме все повече пари за здравеопазване, а хората са все по-недоволни

Реформата в здравеопазването, заедно с пенсионната са сред най-важните за бъдещето ни през следващите 10-20 години и затова трябва да направим всичко възможно да ги подкрепим. Това призова премиерът Бойко Борисов на бизнес форум днес, посветен на здравната реформа, организиран от КРИБ.

Огромни средства отиват за здравеопазване всяка година, а хората стават все по-недоволни,  подчерта премиерът.  „През 1998 г. разходите за здравеопазване са били към 900 млн. лв. През 2014 са 4 млрд. лв. – публични, от бюджета. Хората дават от джоба си още толкова, сиреч, 8 млрд. лв. се наливат в здравеопазването, а нивото на обслужване е същото като през 98-ма.”, направи сравнение премиерът, след което се обърна директно към ръководството на Здравната каса, което също присъства на форума и му нареди: „Седнете и си направете както трябва разчетите, защото тая година вече надхвърляте 4 млрд.лв. и все не ви стигат. А хората стават все по-недоволни”. Борисов отправи предупреждението по повод думи на финансовия министър Владислав Горанов, който заяви от трибуната на форума, че отново се очертава реален риск здравната система в края на годината да изпита сериозни затруднения. „Очертава се дефицит от около 200 млн.лв.”, предупреди финансовият министър и призова спешно да се предприемат мерки и действия за реализиране на планираните от здравното министерство реформи.

„Искате да сте независими, добре, бъдете си независими. Но, идвате накрая и ни сервирате фактурата да я платим. Затова, ще дойда на гласуването (б.р. на заседание за финансовите разчети на здравната каса), закани се премиерът на ръководството на НЗОК.
”Здравето няма цена – сега за него отиват около 8 млрд. лв. общо. Още толкова бих дал – ще отрежем, откъдето кажете, от магистралите, или от каквото искате, стига хората да усетят ефект и да бъдат доволни”, посочи още Борисов. Той призова всички партии да подкрепят изготвените от екипа на здравния министър Петър Москов реформи и се ангажира да осигури най-вече подкрепата на ГЕРБ.

"Това, което се случва със здравната система е състояние на свободно падане и ако не се вземат някакви мерки, ще се прояви в следващите няколко месеца", заяви на свой ред и финансовият министър Владислав Горанов. Реалният проблем в системата според него е изключителната й неефективност, резултатът от който е заплащане на твърде висока цена за несъотвестващо на нея качество.

Спираме да плащаме за структура, и започваме да финансираме резултат, спираме да плащаме единични епизоди на лечение, както е сега и започваме да финансираме комплексен подход, който включва всички стъпки – от диагноза, през лечение до възстановяване и проследяване на състоянието. Това ще е един от основните принципи на здравната реформа, който искаме да задействаме още от следващата година, с новото договаряне със здравната каса, обяви министърът на здравеопазването Петър Москов. Той изнесе потресаващи данни за състоянието на здравната ни система:

- Общите разходите за здравеопазване нарастват с 10% повече на година, отколкото БВП на страната.

- За периода 2003-2012 г., разходите на здравната каса за лекарства са се увеличили 1,8 пъти, а на домакинствата, за доплащане – 2,7 пъти. Тоест, касата плаща все повече, а пациентът почти два пъти повече от нея, поясни министър Москов.

- През 2013 г. почти 20% от българските домакинства са изразходвали 10% от годишния си доход за здравеопазване. В същото време разходите на НЗОК нарастват много по-бързо от приходите докато през 2013 г. настъпва т.нар. „breakpoint – т.е  здравноосигурителният модел се счупва.

В същото време България трайно остава начело на антикласацията в ЕС като страната с най-лош здравно-демографски статус с най-високи проценти обща и детска смъртност.

Всички независими външни анализи сочат като най-големи проблеми неефективното разходване на средства за здравеопазване и неефективна болнична система. Превишаваме чувствително средните норми в ЕС за брой болници и болнични легла на глава от населението в ЕС, като в същото време са неравномерно разпределени. С две думи преобладават болници с малко пациенти, което е крайно неефективно, посочи той.  Трите най-натоварени болници в България например всеки ден изписват по 95 пациенти, а в същото време имаме други 103, които отчитат едва 5% болничен престой, даде пример Москов като подчерта, че данните са от анализ на Световната банка, взела за критерий средностатистическата за ефективност норма болница със 130 места за настаняване.

Затова регулирането на вида и броя на болниците и услугите, които ще предлагат на областно, общинско и местно ниво е друг основен принцип, на който ще се залага в здравната реформа.

От следващата година касата няма да сключва договори с болници, които осигуряват само един епизод на лечение и след това пациентите се разхождат по други здравни заведения за рехабилитация и контрол, предупреди Москов. За сметка на това с приоритет ще се финансират здравни заведения, които предлагат комплексен подход на своите пациенти, за да може да се промени сегашният модел на количествен подход към качествен.

От следващата година ще стартират и първите стъпки на електронното здравеопазване и то така, че всеки месец и пациентите и лекарите да чувстват реален ефект и облекчение, заяви още министър Москов.

Всеки българин ще има електронна здравна карта и електронна рецепта с уникален код, в който ще са кодирани прегледите и леченията, които му се полагат срещу плащаните от него здравни осигуровки. Направленията за лечение повече няма да стоят по чекмеджетата на личните лекари и да се получава така, че плащаш осигуровки и отиваш веднъж на няколко години за направление, а джипитото ти казва, че са свършили.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ