Българската медицина е застрашена, 20% от лекарите са в пенсионна възраст
Българската медицина е застрашена. Основният риск идва от недостиг на медицински специалисти, поради факта, че има прекалено малко на брой млади попълнения в медицинската професия, които не могат да компенсират броя на пенсионираните през следващите 2 десетилетия. Това заключава доклад на Институт „Отворено общество" - София, Български лекарски съюз (БЛС), Българска асоциация на специалистите по здравни грижи (БАСЗГ) и експерти „Човешките ресурси в общественото здравеопазване в България".
Според данните 20% от лекарите в България са в пенсионна възраст. Лекарите във възрастовата група на 30-39 годишните са по-малко от 40% от тези във възрастовата група на 40-49 годишните или 50-59 годишните.
Основните специалисти, за които се усеща недостиг в системата са анестезиолози, патолози, кардиолози, ендокринолози, гастроентеролози, рентгенолози, хирурзи, медицински сестри и друг персонал, по данни от интервюта с близо 80 ръководители на лечебни заведения в страната.
Друг голям проблем е голямата миграция на лекари. от началото на годината 256 лекари са поискали сертификат, за да мигрират, а едва 32-ма са студентите, завършили медицинска специалност.
Анкетно проучване на ИОО-София в болничната и доболничната помощ с над 1000 анкетирани, проведено през м. септември 2011 г. показва, че намерение да си потърсят работа в чужбина през следващите две години заявяват 13% от анкетираните лекари и медицински сестри, а нагласи за работа в чужбина по принцип, без конкретно оформени планове и срокове, имат около 20% от анкетираните медицински специалисти, коментира Боян Захариев, програмен директор в Институт „Отворено общество“ - София.
Медицинските специалисти имат реалистични очаквания за заплащането, което могат да получат в чужбина. Приблизително половината от тях очакват доход до 2300 евро, а около 90% очакват доход в рамките на 5000 евро. Най-ниските очаквани заплати при нелекарския медицински персонал започват от 400 евро. Предпочитани дестинации за лекарите са най-големите европейски икономики с развита здравна система – Великобритания, Германия и Франция. При медицинските сестри и останалите специалисти по здравни грижи Великобритания също стои на първо място в списъка с предпочитани дестинации, но на второ и трето са Италия и Испания.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.