Гринпийс: Калканът в Черно море може да изчезне

Гринпийс: Калканът в Черно море може да изчезне

Има реална опасност калканът да изчезне от Черно море, съобщиха за „Дарик” от „Грийнпийс” у нас. Според Деница Петрова от екоорганизацията проблемът може да бъде решен, ако се завиши контролът за бракониерството. По данни на „Грийнпиийс” годишната квота за улов на калкан е около 37 тона, но неофициално се ловят над 500 тона, което сериозно намалява популацията на калкан в Черно море.

Министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов отрече незаконният улов да е толкова много, като обясни, че страната ни няма капацитет за такива количества.

Едно от решенията с драстично намаляващия калкан във водите на Черно море е да се наложи забрана за стопански риболов на този вид риба поне за една година, обясни Деница Петрова от екоорганизацията „Грийнпийс”.

 Запасите на калкан драстично са намалели през последните години, особено от 2010 година насам. Това е много тревожен факт. Въпреки че ЕК отпуска годишно квоти специално за калкан, това не е решение. Дори квотата да се изпълни, това не е достатъчно ограничение на лова на калкан. В момента квотата е около 36-37 тона, а по неофициални данни се ловува около 500 тона", обясни Петрова.

Министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов отрече тези данни.

„Това са спекулации. Ние нямаме капацитет, като рибарски кораби, лодки, да ловим така. Дори и да ни разрешат чисто хипотетично, ние имаме разрешено годишно около 40 тона. Първо има научни доклади на ЕК, по специално на Главна дирекция "Рибарство", и тези годишни доклади отразяват състоянието на ресурса - рибния ресурс в Черно море. В тези доклади има изводи, които налагат това, че популацията на калкана намалява, затова всяка година ЕК редуцира квотата на улов на калкан", уточни Найденов.

Според Виолин Райков, който е главен асистент в секция "Морска биология и екология" в Института по океанология при БАН, калканът е на изчезване не само в рамките на Черно море, но ограничаването на риболова за година - две няма да реши проблема: „Изчезването на който и да е вид може да има непредвидими последици, може да бъдат и катастрофални".

Според специалистите от Института по Океанология при БАН изчезването на ценен хищник като калкана в нашето море, ще доведе до нарушаване на екологичния баланс и до намаляване на популацията и на други морски видове.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ