Започват Горещниците (история и традиции)

От днес, 15. юли, започват т.нар. Горещници, които продължават три дни. В българския народен календар Горещниците се празнуват в чест на огъня и главно за предпазване от огън.
Източноправославната църква почита през тези дни паметта на мъчениците Кирик и Юлита (15 юли), Антиноген, Юлия девица (16 юли) и св. Марина (17 юли).
Празниците са разпространени основно в Северна и Западна България, както и в югозападните български територии. Според народното вярване Горещниците са най-горещите дни в годината. Тези три дни имат собствени имена. В Северна България те са: Чурлѝга, Пърлѝга и Марина Огнена, а в Южна — Лю̀та, Чуру̀та (Чюру̀ка) и Опалена Мария.
Според народните представи в този период се забранява всякаква полска и домашна работа, тъй като се смята, че в противен случай огън ще изгори къщата или имота (стоката). Вярва се, че нивата (и особено ожънатите снопи) се запалват от само себе си, тъй като огънят слиза сам от небето (обикновено под формата на светкавица). Забранява се изнасянето на огън извън къщата. Най-строго се спазват тези поверия на първия и последния Горещник.
В по-стари времена през вечерта на първия ден се е изгасял огънят във всички огнища в селището, на втория не се е палил никакъв огън, а на третия (Св. Марина) всред селото се палил нов огън ("жив огън", "Божи огън"), от който взимали всички стопани и подновявали своите огнища. Този акт е свързан с вярването, че на третия ден от небето сам пада огън и че Света Марина е повелителка на огъня.
Горещниците се празнуват най-вече от ковачи, хлебари, калайджии и всички, които работят с огън. Над страната по време на Горещниците тази година не се очаква да бъде
наистина горещо, температурите ще бъдат приятни, в повечето райони между
26 и 31 градуса.
Астрономическите Горещници се отбелязват на 28, 29 и 30 юли.
Разминаването идва заради преминаването към юлианския календар, който с
времето се отдалечава от григорианския заради повечето високосни години в
него.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Карло Анчелоти напуска поста старши треньор в Реал Мадрид
Спорт |"Преговорите не водят до никъде": Тръмп заплаши ЕС с 50% мита от 1 юни
ЕС |САЩ спират да секат монети от един цент заради ниско търсене и икономии
Финанси |Индия пуска фирми от САЩ в защитения си пазар на държавни поръчки
Икономика |Нова услуга прави ERP системите по-достъпни за малкия и средния бизнес
Компании | Advertorial |Властта в Северна Корея започна арести заради инцидент на церемония с нов военен кораб
Свят |Администрацията на Тръмп блокира приема на чуждестранни студенти в Харвардският университет
Свят |Ердоган няма намерение да се кандидатира отново за президент
Свят |„Тихото напускане“ е знак за провал в лидерството
Лидерство |Управляващите в Хърватия обсъждат въвеждане на задължителна военна служба
Свят |Гърция започва изграждане на водородопровод към България
Енергетика |САЩ обявяват старт на програма за „златни карти“ срещу 5 млн. долара през следващите дни
Бизнес |Времето: Топло, но със следобедни валежи
България |

Коментари
Няма въведени кометари.