Затвор за гонки на пътя предлага МВР, Борисов иска и бързи процеси за катастрофи с жертви
Съдебно преследване за участие в гонки на пътя и затвор от 1 до 3 години за превишаване на скоростта с над 60 км/ч, служебно спиране от движение на коли, които са карани от шофьори без книжка или употребили алкохол, увеличаване на глобите за най-тежките нарушения – това предвиждат спешно изработените от МВР по разпореждане на премиера Борисов мерки, които ще бъдат предложени като законодателни промени за противодействие на войната по пътищата.
Те бяха представени на специална пресконференция днес, в която участваха министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова, един от заместниците й, Красимир Ципов, зам.-директорът на дирекция на полицията и ръководител на работната група, изготвила предложенита Благородна Макева, директорът на националната полиция Христо Терзийски и зам-министърът на правосъдието Петко Петков.
Новите по-строги санкции ще бъдат предложени като промени в законите за движение по пътищата и административните нарушения и наказания, и в Наказателния кодекс.
На редовното правителствено заседание миналата сряда премиерът Борисов поиска и постави срок до днес да му бъде представен проект с с драстични мерки срещу нарушенията на правилата за движение по пътищата – за шофиране след употреба на алкохол или без книжка, довело до катастрофа със загинали и ранени, за незаконните гонки.
Пакетът от мерки е бил предаден в срок, тази сутрин на премиера, съобщи на пресконференцията зам.-министърът на вътрешните работи Красимир Ципов. Той подчерта, че мерките не са приети "на пожар" заради призива на премиера, а по тях се работи от юли месец, като в изготвянето им, освен експерти от МВР и КАТ са участвали и специалисти от Министерството на транспорта и Върховната касационна прокуратура. До тази сряда те ще бъдат представени и на депутатите.
По предложение на прокурори от ВКП, сред тях вече е заложен текст, който предвижда затвор от 1 до 6 години за организаторите и участниците в незаконни състезания с автомобили по пътищата. Предвижда се и амнистиране на нарушителите, които съобщят за провеждането на гонки. Друга мярка предвижда хулиганството с употреба на моторно превозно средство да стане квалифициран състав, тоест да се налагат санкции по съдебен път.
Междувременно обаче, по-рано днес главният прокурор Сотир Цацаров заяви, че е категоричен противник на криминализирането на гонките. „Ако вървим по тази линия, най-вероятно ще превърнем в престъпление движението с каруци или превозни средства с животинска тяга, както ги дефинира законът. Това е безумие и означава, че Наказателния кодекс ще достигне до 800 члена. Трябва да се търси баланса между разумното и организацията на административните мерки”, коментира Цацаров. Той сподели, че е привърженик на по-бързо налагани административни мерки като снемане на регистрационен номер и спиране от движение на автомобила
Преди представянето на мерките, премиерът също взе отношение по темата като поиска и бързи съдебни процеси за тежки нарушения на пътя. Според него, такива процеси, трябва да приключват с наказание в рамките на 24 часа. „Абсолютно невинни участници в катастрофите биват разкарвани по съдилищата с години, нещо, което те не заслужават. Затова в рамките на извършеното престъпление трябва да се наложи наказание и това да става със съдийско участие”, призова премиерът.
Какво още предлага МВР срещу войната на пътя в представения днес пакет от мерки:
- От една до три години затвор за водачите, превишили ограниченията на скоростта с над 60 км/ч и удвояване на паричната санкция за тези, които карат с над 30 км/ч повече от указаните.
- Въвеждане на нова категория водачи - млади шофьори. В нея ще попадат всички, които взимат книжка за първи път, независимо от възрастта.
- Неопитните водачи да разполагат с две трети по-малко контролни точки от регламентираните 39 за период от две години, а минималното разрешено количество алкохол в кръвта за тях да е 0.2, а не 0.5 промила. Новата, по-ниска границя на концентрация на алкохол е заложена и за водачите, извършващи обществен превоз на пътници и товари.
- Спиране от движение на автомобилите по служебен път за срок до една година, при шофиране след употреба на алкохол или без книжка, като санкцията ще се налага и на собствениците, предоставили колата си на водач, заловен да шофира пиян или без свидетелство за правоуправление.
- Забрана за спиране в аварийните ленти на магистралите, прецизиране на употребата на светлините
- Удвояване на глобите за пътуване без предпазни колани и без обезапасяване на децата в автомобила. Освен пътниците, които не поставят колана си, на санкция вече ще подлежат и водачите.
- Въвеждане на облекчена процедура за съставяне на фишове за по-маловажните нарушения на пътя и повишаване на събираемостта на глобите чрез активизиране на публичните изпълнители към Националната агенция по приходите.
Предложенията може би изглежда твърде смели, а наказанията много високи, но нямаме избор, коментира вътрешният министър Румяна Бъчварова. Тя допълни, че новите наказания имат политическа подкрепа.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.