Икономиката ни е нараснала с 1,6% през 2011 г.
През 2011 г. икономиката на България е нараснала с 1,6% спрямо 2010 г. Номиналното равнище на брутния вътрешен продукт (БВП) за цялата минала година възлиза на 76,170 млрд. лв. Създадената от отраслите на националната икономика брутна добавена стойност възлиза на 65,711 млрд. лв. в текущи цени. В сравнение с 2010 г. брутната добавена стойност реално се увеличава с 1,7%. Това показват експресни данни на Националния статистически институт (НСИ).
През четвъртото тримесечие на 2011 г. БВП на страната ни е нараснал с 0,4% на тримесечна база и с 1,5% на годишна база.
Според експресните оценки на НСИ за четвъртото тримесечие на 2011 г. БВП в номинално изражение достига 20,447 млрд. лв.
Реализираната добавена стойност през последното тримесечие на миналата година е 17,579 млрд . лв., като най-голям дял в общата добавена стойност се формира от сектора на услугите (63,3%), следван от индустриалния сектор (33%). Аграрният сектор определя 3,7% от общата добавена стойност в икономиката.
По елементи на крайното използване най-голям дял в БВП от 77,7% заема крайното потребление, което в стойностно изражение възлиза на 15,890 млрд. лв. През четвъртото тримесечие на 2011 г. бруто капиталообразуването в основен капитал е 5,892 млрд. лв. и има относителен дял от 28,8% в БВП.
Тримесечни изменения
Според експресните оценки на БВП по елементи на крайното използване през четвъртото тримесечие на 2011 г. крайното потребление бележи ръст с 0,4%. Бруто капиталообразуването в основен капитал бележи ръст с 4%. Износът на стоки и услуги през четвъртото тримесечие се увеличава с 3,8% спрямо предходното тримесечие. През същия период вносът на стоки и услуги се увеличава с 1,3% спрямо предходното тримесечие.
Годишни изменения
През четвъртото тримесечие на 2011 г. спрямо същото тримесечие на предходната година брутната добавена стойност нараства с 1,6%, като увеличението й се определя основно от регистрираните ръстове в аграрния и индустриалния сектор - съответно с 5 и 0,4%. Секторът на услугите има отрицателен принос в добавената стойност и отчита намаление с 6,1% през разглеждания период.
По отношение на компонентите на крайното използване основен принос за регистрирания положителен икономически растеж има износът на стоки и услуги, който се увеличава с 10%. Крайното потребление отчита ръст от 1,4%, а бруто капиталообразуването в основен капитал отчита спад спрямо съответното тримесечие на предходната година с 6,5%. Вносът на стоки и услуги се увеличава с 3,4% спрямо съответното тримесечие на предходната година.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Най-старата банка в света Monte dei Paschi има купувач за 30 милиарда евро
Финанси |Китай помага за задържане на цените на петрола под $100 за барел, но това няма да продължи дълго
Енергетика |Кралската поща на Великобритания достави списание на мъж с 19 години закъснение
Любопитно |Bloomberg: Airbus предупреждава клиентите си за забавяне на доставките с няколко месеца
Компании |Financial Times: Европейските шофьори намаляват покупките на гориво поради ръста на цените
ЕС |Звездите за бизнеса от 8 до 14 юни: Фокусът пада върху сигурността и устойчивите решения
Хороскоп |Главният секретар Георги Кандев напуска МВР
Общество |Поздравления за повишението! Сигурни ли сте, че го искате?
Техники за успех |Смъртта на “пластмасовия” маркетинг: защо авторството ще бъде най-ценният актив в ерата на изкуствения интелект?
Маркетинг |Швейцарски компании са инвестирали 27 млрд. долара в САЩ след споразумението за митата
Икономика |Александър Пулев: Очаквам намаление от 15 до 30% на стоките от първа необходимост
България |Река Ефрат някога се е вливала в Средиземно море
Наука и Здраве |На днешната дата, 8 юни. Световен ден на океаните
На днешната дата |ADVERTORIAL
Алианц Банк България и Групата на ЕИБ осигуряват 340 млн. евро за бизнеса в България
Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и blink обединяват усилия в дарителска кампания за реставрацията на емблематичната сграда на библиотеката
Коментари
Няма въведени кометари.