Преговаряме за 4,7 млрд. евро за развитието на българските градове

Преговаряме за 4,7 млрд. евро за развитието на българските градове

Преговаряме за 4,7 млрд. евро за развитието на българските градове

„Около 75% от населението на България живее в градовете, затова и фокусът на насочване на средствата за регионално развитие и благоустройство от следващия програмен период на Оперативната програма за регионално развитие ще бъде насочен главно към инвестиране в обновяването и подобряването на градската среда в цялата страна”. Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова по време на започналия днес в зала „Триадица” на столичния Гранд Хотел София обществен дебат, организиран от списание „Мениджър” „Лицето на твоя град”.

Конференцията бе открита от издателя на списание „Мениджър” и председател на „ВМ Финанс Груп” Васил Мирчев. Той отправи пожелание по-бързо да станем свидетели на промените в благосъстоянието на градската среда, в която живеем, за да може всеки да се гордее със своя град. В зала „Триадица” присъстват представители на общини, специалисти по благоустройство и архитектурното съсловие, представители на строителния бизнес. Модератор на събитието е архитект Иво Пантелеев.

„За следващия програмен период от ОП „Регионално развитие” ще искаме европейските средства да бъдат увеличени до 4,7 млрд. евро, което с 1,7 млрд. повече от досегашните 3 млрд. в предишния програмен период”, допълни министър Павлова. „Новият момент е, че оттук нататък усвояването на тези средства ще става чрез т.нар интегрирани планове за регионално развитие, които повечето общини вече са изготвили”, каза ощ тя. „Готова е вече националната концепция за пространственото развитие на страната за период 2013-2025 година. Според нея основният бенефициент за усвояване на европейски средства за бъдещо развитие и растеж ще са 67 града, за които се смята, че чрез собствения си растеж, подпомогнат с европейски средства, ще издърпат развитието и на сателитните по-малки градове около тях. За какво ще искаме тези пари? Около 20% от тях ще бъдат насочени към енергийната ефективност в административни и жилищни сгради. Приоритети остават развитието и облагородяването на градската среда, развитието на спортна и културна инфраструктура и особено на туристическа инфраструктура и обекти”, подчерта министър Павлова.

 

„Енергийната ефективност ще бъде основен приоритет на кметската администрация в бъдещото интелигентно развитие на София. Ще настоявам столицата да има специална програма за енергийна ефективност на сградите, защото имаме изоставане по отношение на частните сгради, особено панелните”, заяви по време на дискусията столичният кмет Йорданка Фандъкова. „София е лидер по усвояването на европейски средства за регионално развитие и благоустройство и от известно време успешно реализира подхода, който тепърва ще се налага в страната, а именно интегрираните проекти. Един такъв пример е изграждането на втория лъч на метрото, където едновременно със създаването на екологичен и бърз транспорт бяха ремонтирани и много улици, булеварди, градски пространства. Разкри се културно-историческо наследство”, посочи тя.

„Сега навлизаме в етап на няколко значими проекти в промяна в облика на града през 2013 като например възстановяването на пространството около НДК, градинката около докторския паметник и други. Едновременно с това развиваме активно и зелени политики. Предвижда се тази година да се залесят около 200 декара общински терени и отделно около 200 декара в района на Кремиковци”, каза Фандъкова.

Столичният кмет посочи, че са стартирани проекти за зелени сгради. Един от тях е детска градина в район Връбница, която вече е готова. Изграждат се още две такива детски заведения. Тя призова бизнесът и гражданите на столицата да участват по-активно в обсъждането на различните проекти за промяната в облика на града и благоустрояването му чрез работещите консултативни съвети към общината и директните кампании за огласяването им пред обществото, в които хората имат възможност да изразят позиция чрез попълване на анкети, срещи с представители на общинската власт и т.н.

„Специално за София проектите по интегрирания план за градското развитие ще бъдат концентрирани в 3 зони – социална, която обхваща най-голямата част от плана, централна зона, включваща и двата най-големи парка Борисова градина и Южен парк, и индустриална”. Това обясни проф. д-р арх. Веселина Троева, изпълнителен директор на "Национален център по териториално развитие" ЕАД. Тя е ръководила екипа, разработил националната концепция за пространствено развитие и интегрирания план за развитие на София.

„По същия начин чрез интегриран подход оттук нататък ще се действа за развитието и на общини в България, като всяка от тях трябва да определи своите приоритетни зони развитие”, добави тя. Ще се опитаме да привлечем освен европейски средства и заеми и частни инвестиции под формата на публично-частно партньорство”, посочи още проф. Троева.

Енергийната ефективност е една от модерните тенденции в градското развитие по цял свят, тъй като 75% от електрическата енергия в момента се консумира от градовете в глобален мащаб. 40% от консумацията на енергия също така е в строителния бранш. Това стана ясно от презентациите на следващите участници в първия панел на дискусията, озаглавен „Градска еволюция”. В него участват още Валентина Диканска –управител на BASF България и Александър Стоянов, ръководител направление “Сградни технологии”, Siemens България.

„BASF е компания, която от години работи по темата за енергийна ефективност”, посочи Диканска. Един от знаковите продукти е стиропорът, широко използван в сградната изолация. Негов приемник за масово приложение вероятно ще се превърне новият продукт на компанията неопор, който от 6 години вече се произвежда и в България. Той дава най-добри показатели като материал за външна изолация и в същото време е във висока степен екологичен. „Намаляването на разхода на енергия чрез иновационни материали и продукти е едно от бъдещите за интелигентно и устойчиво развитие на градовете”, убедена е Диканска.

„Демографската промяна, урбанизацията, нарастването на въглеродните емисии и все по-чувствителния недостиг на ресурси за тенденциите, които ще променят живота през следващите години”, посочи Александър Стоянов от Siemens. „Затова големите компании все по-активно търсят интелигентни решения за устойчиво развитие. Едно от тях, което вече масово се прилага, са умните системи за сградна автоматизация на Siemens, които реализират икономии до 50%. Ако преди 20 години отделните системи в една сграда са съществували сами по себе си, не са били взаимообвързани и не са комуникирали помежду си, то сега вече говорим за въвеждане на такъв тип мрежи, при които осветление, отопление и други взаимно се контролират и регулират. Дават висок ефект на икономии и същевременно осигуряват комфортна среда на живот. Тенденцията е чрез такъв тип решения да вървим от умни сгради към умни градове”, смята той.

Дискусията продължава с втори панел, посветен на градската идентичност. В него ще вземат участие главният архитект на София Петър Диков, Атанаска Николова - зам.-кмет на Бургас по европейски политики и околна среда, арх. Пламен Братков от „Аедес студио”, Аркадий Чорбаджийски от Sofbuild, арх. Георги Кътов от I/О architects.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ