Проект събира историите на старите сгради в София
Интересна инициатива на име "Изчезваща София” събира и разказва в уебсайт историите на рушащите се стари сгради в центъра на столицата.
Екипът на проекта с ръководител проф. Майя Грекова е съставен от четирима консултанти, десетима изследователи, двама артисти, драматург и художник, посочва сайтът му. Всички те се заемат да съставят "една друга разходка в центъра на София, която минава през времето, за да види старите къщи “отвътре” и да разбере техните “малки” истории”. "Колекционираме стари къщи, събираме спомени за тях, биографии на обитателите им, клюки от съседите, документи от архивите, стари вестници, списания, мемоари, всичко...”, казват инициаторите.
Всичко започнало след публикуването на снимка на рушаща се къща във Facebook и възникването на коментари около нея. Приятелската дискусия неусетно преминала в изследователски интерес и около него се сглобил малък, но ентусиазиран екип от преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски", архитекти, докторанти и студенти.
„Решихме да претърсим централната част на София, за да открием какво е останало от нейното олющено лице от миналото. Подходихме “отдолу” - оставихме окото спонтанно да открива моменти на разруха в градския пейзаж на София. (...) София няма обособена историческа част – архитектурен резерват, а само отделни сгради, вписани в регистъра за културните ценности на Национален институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) и Общинско предприятие “Стара София”. В проекта „Картография на изчезващата памет. Биографични портрети на рушащи се къщи на „стара” София” екипът на изследването се занимаваше с жилищни сгради в София построени преди 1944 г., които в момента се намират в изключително лошо състояние, но които едновременно с това са част от образа на “Стара София”. Това са сгради, които са оставени да се разрушават и скоро ще престанат да съществуват. Една част от тях са включени в централните и местни регистри на културно-историческото наследство (културни ценности) на България. Друга част не са обявени официално за културни ценности, но са от изключително значение за запазването на историята на София, като под история разбираме не само история на архитектурата, но и историята на тяхното обитаване – живата градска история. Нашият поглед към града предоставя перспектива, която се опитва да се оттласне от класическите културно-исторически места – музеи, паметници, места – „светини”, и да се фокусира върху града на неговите обитатели. В този смисъл, дори и да изчезнат от променящата се градска среда (един трудно предотвратим процес), да се съхрани живият спомен за присъствието на тези рушащи се сгради”, казват още от "Изчезваща София".
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.