Първанов обвинява правителството в късогледство

Първанов обвинява правителството в късогледство

България трябва да има стратегия за изход от кризата, която има хоризонт, по-дълъг от шестте месеца до края на годината, от края на мандата на това правителство, заяви президентът Георги Първанов.

Ние имаме много по-голямо основание да потърсим по-дългосрочен поглед, защото трябва да скъсим дистанцията между България и страните от Евросъюза. За нас е много по-важно на изхода от кризата какво има. Кризата предполага преструктуриране на икономиката. И ние трябва да решим дали това ще стане от стихията или заради ясна, солидно аргументирана дългосрочна политика на държавата по приоритетите. Трябва да се обсъди развитието на отрасли като селско стопанство, туризъм, енергетика. Кризата е времето, в което трябва да се направят решаващи стъпки и да вземем малка преднина по отношение на съседите ни например. Ако се реши, че големият приоритет е енергетиката, то какво става с големите енергийни проекти, попита Първанов. Той допълни, че много упорито стиска зъби по този въпрос, но не може да не отбележи, че Русия и Турция са се договорили за строителството на нова атомна централа.

Първанов даде за пример премиера на Русия Владимир Путин, който обяви, че номер едно сред седемте принципни подхода за изход от кризата е развитието на новите технологии.

България е страната с най-бавно формулиране на позицията си по стратегия „Европейски съюз 2020”. България няма позиция по петте основни задачи, произтичащи от стратегията, изтъкна президентът.

Имам чувството, че не просто в анализите, в набелязването на решенията ние не изхождаме от принципното разбиране, че при нас кризата не е финансова, а икономическа. Затова мерките, които се прилагат досега, засягат по-скоро бюджета, те са фискални. Докато на Запад, при това в страни, които пострадаха много тежко от самата финансова криза, основният пакет мерки са насочени към стимулиране на производството. За съжаление, всички ние късно дозряваме за една или друга идея, каза Първанов. 

Няма последователна политика и приемственост по отношение на конкретните управленски мерки и законите, няма предсказуемост. Не се усеща очакваното подобряване на усвояването на средства от европейските фондове, а това е една от най-важните антикризисни мерки в условията на дефицит на средства, разкритикува държавният глава.

---"Еврото беше нереалистична цел"-------------

За съжаление прогнозите на повечето научни и други звена, не са толкова оптимистични. Така Георги Първанов коментира прогнозата на вицепремиера и финансови министър Симеон Дянков, българската икономика ще има ръст към края на годината.

Опитът от тези осем-девет месеца показа, че е грешка да се разчита и да се формира бюджетът и финансово-икономическа политика на базата на такива прекалено оптимистични прогнози. Както се вижда, сега трябва да актуализираме бюджета, точно защото заложихме нереалистични цели, каквато беше без съмнение важната стратегическа цел за влизането в Еврозоната, каза президентът.

Той препоръча да се направи още един прочит на тенденциите, в това число особено на голямата тема за събираемостта на приходите, защото там нещата не изглеждат никак добре. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ