Равноправието още не е стигнало до местните парламенти
Представителството на жените в местните парламенти у нас все още е твърде оскъдно и това е една от посоките, в които България трябва да работи, защото избирателите вярват на жените, препоръча Искра Михайлова, евродепутат и председател на Европейската комисия за регионално развитие, която бе сред основните панелисти в първата сесия на провеждащия се в столичния Гранд хотел София Глобален форум на жените лидери.
Местните парламенти наистина са един от примерите за недостатъчно равноправие и за да се постигат резултати в тази посока, трябва да се формира манталитет в обществото, особено в районите с по-нисък социален статус, че вече наистина има равнопоставеност и основните критерии са качества, способности и възможности, а не пол, добави на свой ред министърът на енергетиката Десислава Танева.
Има една негативна тенденция и това е демографската тенденция, породена от факта, че колкото по-активни и фокусирани в кариерата си са жените, толкова повече страда ролята им на майки, толкова повече намаляват децата, които се раждат в България. Затова е важно да се оказва голяма подкрепа в тази посока, отбеляза министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова. Важно е още жените, особено тези, които прохождат в кариерата, да имат повече увереност и самочувствие и да не подхождат със съзнанието, че няма да се справят. Това е една от причините за неравенствата в заплащането у нас, смята министър Павлова. Едва 7 процента от дамите предоговарят заплащането си, докато почти 60 процента от мъжете го правят и затова са в по-добри позиции в това отношение, посочи тя.
Силната вяра, ясната визия с преценка на ползите и рисковете са едни от най-важните качества, които дават възможности за израстване на жените лидери, открои на свой ред предимствата на жените за ръководни позиции министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
Да имаме повече модели за подражание, повече хора, които да бъдат наши ментори и към които да се обръщаме в моменти на нужда от съвет и подкрепа е изключително важно за развитието на успешната кариера на младите жени. Факт е, че у нас това вече се прави от Съвета на жените в бизнеса, заяви най-младият български евродепутат Ева Паунова.
Равното участие на жените и мъжете при вземането на решения гарантира правилното функциониране на справедливо общество с фокус върху развитието на потенциала на хората. Подобряването на социалния и икономически статус е от съществено значение за постигането на устойчиво развитие във всички области на живота, обобщи Лидия Шулева, модератор на първия панел, посветен на ролята на жените в политиката и управлението. Форумът продължава с дискусия за предизвикателствата пред жените в бизнеса, настоящите и бъдещи тенденции.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.