Ръст от 2,9 % на БВП отчетен за първото тримесечие у нас

Ръст от 2,9 % на БВП отчетен за първото тримесечие у нас

Сериозен ръст на БВП от 2,9 % отчита статистиката у нас за първото тримесечие на годината, каза пред радио "Фокус" председателя на Комисията по бюджет и финанси в НС Менда Стоянова.

„Смятам, че в момента финансовото и икономическо състояние на страната ни е добро”, коментира Стоянова.

Според нея обикновено през първото тримесечие на годината се отчита най-слаб растеж, но в момемнта от гледна точка на финансите държавата никога не е била в по-добро състояние.

„Вече пети месец отчитаме не дефицит, а излишък по консолидирания бюджет, като това основно се дължи на по-големите приходи от европейските фондове, които се възстановяват, но най-важното са и по-големите приходи от данъци и осигуровки, които са едно трайно ниво”, каза финансистът.

„Естествено не можем да очакваме тези излишъци, които в момента се отчитат да останат в тези размери”, смята Стоянова.

Според нея при очертаващото се преизпълнение на приходите и запазване темповете на събираемост, категорично можем да си позволим допълнително някои неотложни разходи и известно намаление на планирания дефицит. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 30 юни до 6 юли
Жега: Испания счупи исторически рекорд за юни с 46 градуса, съпругата на Борис Джонсън се дехидратира
Проверяват сигнал, че издирваният черен леопард е забелязан край Ловеч
Отпада забраната за влизане в района на Шуменското плато
Край на превъртането на километражи при покупка на употребявани автомобили
Четири инвестиции, които си струва да направите още днес
Зеленски призова за засилване на санкциите срещу Русия
Алигаторски Алкатраз: Тръмп открива център за задържане на мигранти насред блата, пълни с едри влечуги