Сашо Дончев осъди в. "Телеграф" за клевета
Софийският градски съд осъди в. "Телеграф" за клевета срещу съсобственика на "Овергаз" и издател на в. "Сега" Сашо Дончев. Дружеството, което издава масовия всекидневник, трябва да плати на бизнесмена 50 хил. лв. за нанесени вреди чрез серия от публикации.
Издател на "Телеграф" е фирма, която е собственост на Ирена Кръстева, шефка на държавното тото по време на правителството "Сакскобургготски" и майка на депутата от ДПС Делян Пеевски, който пък беше зам.-министър на бедствията в кабинета "Станишев".
Публикациите срещу Дончев бяха по времето, когато държавата водеше кампания срещу посредниците в доставките на газ между Русия и България.
Освен срещу "Телеграф" Дончев води дела за клевата и срещу други вестници в същата издателска група, но процесите са насрочени за следващите месеци.
Изпълнителният директор на "Овергаз" искаше за нараненото си достойнство 275 хил. лева компенсация от "Телеграф".
Според иска от декември 2008 г. до февруари 2009 г. в осем броя на в. "Телеграф" Дончев е бил подложен на "преднамерена, публична, кампанийна, тенденциозна, злонамерена, невярна, обидна и клеветническа кампания, разтърсила дълбоко личните му чест и достойнство като човек, публична личност, общественик, ръководител на голяма и авторитетна, с международно участие фирма".
Съдът приема, че "авторите на публикациите - журналисти във в. "Телеграф", са осъществили чрез своите действия състава на престъплението клевета". "Поведението на журналистите, освен че е противоправно, е и виновно, защото злоупотребата с правото изключва добросъвестността", заявяват магистратите в решението си.
В акта на съда е описано, че "всеки журналист има задължението да се ръководи и спазва трайно изградените фактически правила в журналистическата дейност, които са в съответствие със свободата на словото, свободата на печата, правото на търсене, получаване и разпространяване на информация и с установените в тях изисквания и ограничения. "В настоящия случай авторите на публикациите не са направили добросъвестно журналистическо проучване, като използват различни и независими едни от други източници за изясняване на обстоятелствата, нито са извършили проверка относно истинността на информацията", заключват магистратите.
Според защитата на "Телеграф", няма нарушение на закона, тъй като публикациите са интерпретация на известни на обществото факти.
Делото е за публикациите "Сашо Дончев дере по две кожи", "С 60% по-скъпо продава монополистът", "Сашо Дончев на съд за спрените доставки", "Сашо Дончев пързалял кабинета", "С грешни сметки за Чирен", "Бизнесменът защитава чужди интереси, отсече министър Димитров"'; "Гонят Сашо Дончев от тръбата", "Синьото гориво поевтинява без посредника" ,"Горивото поевтинява, ако посредници не цицат от него", "Сашо Дончев жили държавата от Лондон", "Големият играч се крие под полата на жена", "Време е прокуратурата да се самосезира по случая" и "Как трупа печалби в България", "Фантом от Лондон стои зад най-големия доставчик за България", "Газът тече от пощенска кутия", "Сашо Дончев е прехвърлил бизнеса на сина си", "Честни сини очи" и "Общинари му харизаха тръбата край морето", "Плачи, Дончев, келепирът си отива!
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Статуята на Банкси в центъра на Лондон може да остане за постоянно
Любопитно |Изкуственият интелект е напът да унищожи кол центровете
Икономика |КТ „Подкрепа“ призовава президента да наложи вето на Закона за държавния бюджет
Политика |Отборът от Формула 1 Red Bull е готов да предложи нов договор на пилота си Макс Верстапен
Спорт |Coca-Cola повиши годишните си прогнози за приходите и печалбата след Световното по футбол
Компании |30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
България |Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Любопитно |Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
Любопитно |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
Общество | Advertorial |Възход и спад в луксозните стоки: чанти и обувки губят популярност за сметка на бижутата
Бизнес |Хората, които отлагат, могат да бъдат разделени на 9 типа. В коя група попадате вие?
Мениджмънт |Времето: След обяд над източните и планинските райони ще се заоблачи, а на места и ще превали
България |Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
Любопитно30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
БългарияLinkedIn и краят на илюзията за “професионална” социална мрежа
БизнесФилмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)
БългарияГлад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата
ИкономикаБългарските газови резерви: Между мита и реалността
ЕнергетикаПод 9% от българските компании използват AI
КомпанииТася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
Общество9 идеи за безплатна реклама
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
ТехнологииADVERTORIAL
Vivacom надгражда развитието на своите лидери с нова обучителна концепция
От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
Коментари
Няма въведени кометари.