Списание "Мениджър" започва третия конкурс "Мениджър на годината"

Списание Мениджър започва третия конкурс Мениджър на годината

Списание „Мениджър” с консултантската подкрепа на „Делойт България” започва третия конкурс „Мениджър на годината”. Тази година могат да участват и мениджъри от държавни компании. Новости в методологията за оценяване са измерването на ефективността на антикризисните мерки и корпоративната социална отговорност на мениджърите.

Медийни партньори на конкурса са Би Ти Ви, "Дарик радио", в. "Стандарт" и Инвестор.бг.

Документи за участие могат да се изпращат до 11 юни на адреса на списание "Мениджър": София 1000, ул. "Георг Вашингтон" 12, ет. 2, или чрез специално създадения сайт https://2010.manager.bg Десетте финалисти ще бъдат обявени през септември, а победителят ще стане известен през октомври.

„Конкурсът на списание „Мениджър” се утвърди като най-професионалната класация на висшите мениджъри в България. Голямата му цел е чрез обективно оценяване, анализ на икономически показатели и нефинансова информация да отличи носителите на най-добрите управленски практики", коментира Васил Мирчев, издател на сп. "мениджър" и председател на съвета на директорите на "ВМ Финанс Груп".

„Запазихме фундамента на методологията, по която оценяваме мениджърите, защото тя работи много успешно, но и направихме малки промени, така че да е съобразена с текущата конюнктура. През 2010 г. акцентираме и върху добрите практики за корпоративна социална отговорност, също върху способността на мениджърите да изпълняват и адаптират антикризисните си планове. Стремим се да привлечем като участници и водещите мениджъри на компании с държавна собственост, защото добрите управленски практики не трябва да зависят от типа собственост”, коментира Илиян Василев, председател на „Делойт България”.

Конкурсът се провежда на три етапа:

Допускане – кандидатите трябва да са били на ръководна позиция в компанията през последните две години и да прекарват поне 50% от времето си в България. Трябва да управляват средна или голяма компания, която има над 50 служители и/или годишен оборот от дейността над 10 млн. лева.

След тази фаза се оценяват финансовите резултати на компаниите за последните три години. Сравняват се резултатите на всеки участник с негови преки конкуренти от сектора - така се осигурява максимална обективност, защото участниците се съревновават в индустрията си, а не с целия пазар. На този етап се оценяват и корпоративните управленски практики, за които консултантска компания „Делойт” използва световни стандарти в тази област. Включени са три групи добри управленски качества: корпоративни - например има ли система за индивидуално целеполагане или за управление на качеството; практики в областта на човешките ресурси - като правила за определяне на основно и променливо възнаграждение; добри практики на социално отговорно поведение – политики и проекти за подобряване на работните условия, околната среда, здравето и др.

След този етап се избират 10-те финалисти.

Последният етап е оценка на личностните качества на кандидатите. Специалистите на „Делойт” са разработили специално за конкурса стандарт на личностни характеристики на мениджърите, групирани в пет области – лидерство, управление на ресурси, управление на хора, стратегическа ориентация и аналитичност, предприемчивост. Чрез сравнение между тях и компетенциите на мениджърите се прави крайна оценка. Тя се основава на 180-градусова обратна връзка (интервюта, провеждани поне от двама експерти на „Делойт”, с кандидатите, техни преки и непреки подчинени). Експертите, които оценяват, са от различни области. Оценката се прави на добре проучена всеобхватна картина на работата на всеки мениджър. Търсят се реални доказателства в областта на финансовите резултати, практиките на управление и личния принос.

В първите две издания на конкурса отличията за най-високи постижения в корпоративното управление взеха инж. Валентин Трифонов, изпълнителен директор на „Приста Ойл” (Мениджър на годината 2008) и изпълнителният директор на „Асарел Медет" инж. Лъчезар Цоцорков (Мениджър на годината 2009).

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ