NASA ще създава кислород на Марс

NASA ще създава кислород на Марс

Ако човешки екипаж се приземи на Марс през 2030 г., каквито са плановете, най-важното условие за оцеляването му ще бъде способността за самостоятелно задоволяване на нуждите му от ресурси, тъй като няма да може да транспортира големи количества товар от Земята, пише MailOnline. Точно затова американската Национална космическа агенция (NASA) провежда експерименти за генериране на кислород от марсианската почва. Идеята е бактерии или водорасли да използват почвата на Червената планета, за да произвеждат кислород за астронавтите.

При разработката на този метод Агенцията си партнира с базираната в щата Индиана компания Techshot, като опитите се извършват в т.нар. “марсианска стая”, която пресъздава условията на Марс. В помещението се симулират атмосферното налягане, температурните амплитуди през деня и нощта и слънчевата радиация, достигаща до повърхността планетата, пише „Фокус”. По време на експериментите определени видове организми са били в състояние да произведат кислород от марсианска почва, позната като реголит, като в същото време са отстранявали азота от нея.

„Това е един от възможните начини да се поддържа човешка експедиция до Марс, без да се изпращат тежки контейнери с кислород”, казва Еужен Боланд, ръководител на научните изследвания в Techshot. „Нека изпратим микроби и ги оставим да свършат тежката работа вместо нас”.

Експериментите на Земята протичат успешно, но учените искат да тестват метода в реални условия. За целта следващият марсоход, чието изстрелване се очаква през 2020 година, би могъл да занесе на Червената планета малки контейнери с устройства и земни организми. Контейнерите ще бъдат заровени на определени места под почвата. Вградени сензори ще засекат дали и колко кислород е произведен и ще изпратят данните към сателит в орбитата на Марс. Изследователите подчертават, че контейнерите ще бъдат плътно затворени, за да се предотврати разпространяването на земни микроорганизми на Марс.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ