Астрономи откриха най-голямото формирование във Вселената
Най-голямото формирование във Вселената е пръстен от девет галактики с дължина 7 милиарда и широчина 5 милиарда светлинни години, твърдят екип от учени от Унгария и САЩ, ръководен от проф. Лайош Балаз.
Пръстенът е открит, благодарение на избухвания на гама-лъчи в деветте галактики. Избухванията на гама-лъчи са явленията с най-големи яркост и енергия в Космоса. За една секунда те излъчват енергия, равняваща се на енергията на Слънцето за цялото му съществуване, пише Gizmag. Избухванията се предизвикват от свръхнови и хипернови - свръхмасивни звезди, които се превръщат в неутронни звезди или черни дупки. Тези драматични явления помагат на астрономите да измерват разстоянията до други галактики.
В случая избухването на гама-лъчи е показало, че деветте галактики се намират в пръстен с формата на мида. Станало е ясно още, че галактиките са почти равноотдалечени от Земята. Според проф. Балаз възможността разположението на галактиките да е случайно е 1 на 20000. Ако беше видим, пръстенът щеше да покрива 36 процента от небето и да изглежда 70 пъти по-голям от пълна Луна.
Значението на пръстена не се изчерпва с рекордния му размер. Той поставя въпроси за архитектурата на Вселената, поставяйки под съмнение космологичния принцип. Формулиран за пръв път от Исак Нютон и доразвит на базата на наблюдения на космическия микровълнов фон и структурата на младата Вселена, принципът предполага, че в голям мащаб Вселената е хомогенна.
Екипът на Балаз отбелязва, че според последните теории напречният разрез на най-големите структури не може да е повече от 1.2 милиарда светлинни години. Това обаче противоречи с новото откритие, тъй като пръстенът е около пет пъти по-голям, посочва „Фокус”. Следващата стъпка за учените е да проверят дали процесът на формиране на галактиките и голямата структура може да е довел до образуването на пръстена, без да е нарушен космологичния принцип. Ако това не е така, то хипотезите за възникването на Вселената трябва да бъдат преосмислена.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.