Гигантски нов телескоп ще търси най-дълбоките тайни на Вселената

Гигантски нов телескоп ще търси най-дълбоките тайни на Вселената

Гигантски нов телескоп ще търси най-дълбоките тайни на Вселената

Започва изграждането на гигантски телескоп, който ще помогне на астрономите да разгадаят някои от най-дълбоките тайни на Вселената. Съоръжението ще се издигне на един от върховете в чилийските Анди, пише Space.com, цитиран от Фокус. 

Проектът на Гигантския телескоп Magellan (Giant Magellan Telescope - GMT) премина през няколко външни оценки през настоящата година и ще навлезе във фаза на изграждане преди края й. Ако строежът върви по план, мегаскопът ще започне да наблюдава небето в началото на следващото десетилетие. 

Учените ще използват исполинското съоръжение, за да проучват природата на тъмната енергия и тъмната материя, за да намират и характеризират екзопланети и да търсят информация за формирането на първите звезди и галактики. Обсерваторията ще се изгради на чилийския връх Лас Кампанас, на височина около 2550 метра. Мястото беше заравнено за строежа чрез експлозия през март 2012 година. 

Magellan ще има седем основни огледала с диаметър 8,4 метра, което е най-голямото отделно астрономическо огледало, правено някога. Събрани заедно, огледалата ще формират повърхност за събиране на светлина с диаметър 24 метра. Завършеният телескоп ще има 10 пъти резолюцията на емблематичния космически телескоп Hubble на Националната космическа агенция на САЩ (NASA). Magellan ще има и седем по-малки огледала, които ще променят формата си, за да се справят с замъгляващите ефекти от плътната атмосферата на Земята. 

Всяко от 20-тонните основни огледала трябва да е съвършено оформено и изгладено. В повърхността им не може да има отклонение по-голямо от 20 нанометъра, което се равнява на дебелината на една молекула. Допълнителна трудност е изискването шест от огледалата да са леко извити, тъй като ще са подредени около едно центално симетрично огледало. Произвеждането и заглаждането на основните огледала, което се прави в Университета на Аризона в САЩ, е изключително сложно, казва директорът на GMT Патрик Маккарти, но едно от големите огледала вече е завършено, а по други две се работи. 

След въвеждането си в ескплоатация обсерваторията ще може директно да наблюдава и заснема системи от екзопланети. До момента само няколко планети извън Слънчевата система са заснети директно и всички те са подобни на Юпитер газови гиганти. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ