Има ли живот под ледената кора на луната на Юпитер?

Има ли живот под ледената кора на луната на Юпитер?

НАСА пусна нова версия на портрет на Европа, една от четирите най-големи луни на Юпитер. Портретът е сглобен от снимки, направени от американската сонда Galileo с камера SSI през 1995 г. и през 1998 г.

Цветовете са почти такива, каквито бихме ги видели с невъоръжено око, ако можехме да видим това небесно тяло от космически кораб – а това изглежда невъзможно в близко бъдеще.

Усъвършенстването на цифровите технологии позволява да открием Европа сега, каквато не сме я виждали никога. Старата версия на мозайката от снимки  е направена преди 15 години за научно ползване, със засилен контраст и цветове, за сметка на очертанията, браздите и цепнатините, които пресичат повърхността.

Красивият синкав свят на Европа напомня на мрежа от кръвоносните съдове в зеницата на човешкото око или на плетеница от арабески, които приличат на древен палимпсест, чиято повърхност е остъргвана и покривана хиляди пъти през вековете. И този ръкопис разказва завладяваща история на едно малко тяло, което може да се окаже най-доброто място в Слънчевата система след Земята, на което може да бъде намерен активен микробен живот или дори по-еволюирали организми като червеите или скаридите, които плуват в абсолютна тъмнина на дъното на земните океани.

Портретът на Европа днес. Резолюцията е 1,6 км на пиксел. Снимка: © NASA/JPL-Caltech/SETI Institute

Наблюденията, осъществени от многобройни сонди, които обикалят в орбитата на Юпитер от началото на 70-те години на 20-ти век, позволиха да се разбере, че ледената кора вероятно покрива океан от солена вода. Топлината от ядрото на Европа му позволява на океана да остане течен в продължение на стотици милиони, дори милиарди години.

Спътникът с малките си размери - 3130 km в диаметър (срещу 3476 km на земната Луна), се движи по леко елиптична орбита на близо 671 000 км от Юпитер. Разстоянието е близо два пъти по-голямо от разстоянието между Луната и Земята, а Юпитер е значително по-голям от Земята (143 000 км диаметър при Екватора) и 318 по-масивен от Земята. Последиците от това, от гледна точка на Европа, са значителни – приливите и силното гравитационно притегляне от Юпитер, което предизвиква вътрешно затопляне, могат частично да разтопят ледената кора, покриваща спътника.

Кората с дебелина 10-ина километра би могла да плува като гигантски глобален ледник върху соления океан, дълбок 100-ина километра и надвишаващ многократно по обем всички земни океани.

Европа, версия 2001, заснета от Галилео. Снимка: © NASA/JPL/University of Arizona

Взаимодействието на течната вода с минералите на дъното на океана, както и топлината от ядрото могат да станат мотор на раждането на живот във водата, както това се е случило на Земята.  За разлика от нашата планета обаче океанът на Европа е капсулиран под ледената кора като гигантски аквариум. А всеки знае, че е трудно да се поддържа жизнен баланс в затворен аквариум за дълго време.

Изкушението да си представим, че съществуват оазиси на живота около горещите извори на дъното на океана, е далече от това да бъдем сигурни. И трябва да бъдат изпратени още сонди за проучвания.  Следващата  е вече програмирана от Европейската космическа агенция : JUICE (JUpiter ICy moons Explorer), ще бъде изстреляна през 2022 г. и ще достигне Юпитер  през 2030 г. Тя ще се посвети на наблюдението на Европа, Ганимед и Калисто.  Няма да изпрати нито един модул на повърхността на Европа или съседите й, но ще прелита съвсем близо, за да направи снимки с висока резолюция, а защо не и да улови и анализира частици, изстреляни от парните струи, каквито са наблюдавани през декември 2012 г. Ако парите идват директно от океана,  потенциално е възможно да носят и биологичен материал и да се мисли, че може да има живот на (или под) Европа.

Източник: Le Monde

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ