Човечеството се среща с Плутон
Космическият апарат New Horizons е в "страхотна форма" и утре ще се състои негова историческа среща с планетата Плутон. Това обявиха американски инженери, цитирани от Би Би Си.
По-рано днес сондата на Американската космическа агенция се доближи на 1,6 млн. км от планетата джудже. Разстоянието бързо се скъсява. Летателният апарат се движи толкова бързо, че не би могъл да спре. Очаква се утре той да прелети покрай Плутон.
New Horizons трябва да събере всички необходими сведения за планетата само в рамките на няколко часа.
Разстоянието между Земята и Плутон е над 5 млрд. км. Радиосигналите от централата в САЩ до апарата закъсняват с часове. Ето защо New Horizons не може да бъде управляван в реално време и функционира на базата на предварително въведена командна последователност. Вчера инженерите потвърдиха, че нямат намерение да изпращат допълнителни команди до летателния апарат.
Смята се, че престои един от ключовите моменти в историята на космическите проучвания. В случай че срещата бъде успешна, човечеството ще завърши опознаването на всичките 9 "класически" планети.
"Казал съм на екипа си, че наистина трябва да изживеят всяка минута", коментира Глен Фаунтън, мениджър на проекта New Horizons. "Колко често на човек се отдава възможност да осъзнае, че участва в нещо токова по-голямо от самия него?!", вълнува се той.
New Horizons продължава да изпраща данни по пътя си към Плутон. Всяка следваща снимка от летателния апарат е с все по-добър фокус. На последната фотография се вижда най-големият спътник на планетата, Харон, осеян с големи кратери и бездни. Учените твърдят, че чрез сондата досега са направили интересни открития. Например че Харон е много сив на цвят, а Плутон – червена.
Има теория, че формите по повърхността на двете тела са резултат от древен сблъсък. Поради тази причина те би трябвало да имат много общи черти. Въпреки това са напълно противоположни. казва Алън Стърн, главен изследовател на мисията. "Изглеждат като напълно различни светове! Като че ли са се развили на милиарди километри", казва той.
Очаква се до края на деня учените да получат фулфрейм снимка на Плутон с размер 600 пиксела. След това летателният апарат ще прекъсне връзка с централата - докато прелита на около 12 500 км от повърхността на планетата, New Horizons ще бъде прекалено зает.
В случай на успех, американските учени ще разполагат със снимки не само на Харон и Плутон, но и на малките луни Стикс, Никс, Цербер и Хидра.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.