На кометата Чури са открити „семена на живота”
На кометата 67Р – Чурюмов-Герасименко или просто Чури има условия, необходими за възникването на живот. Това съобщи Европейската космическа агенция (ЕКА), която ръководи мисията Розета.
В облака прах, вдигнат при кацането й, сондата Philae е открила 16 органични молекули, наситени с въглерод и азот. Четири от тях 4, съдържащи метил, ацетон, пропиноалдехид и асетамид, досега не са откривани никога на комета.
Някои от тези съединения играят ключова роля при синтеза на аминокиселини, захари и нуклеини – компоненти за зараждането на живо, отбелязва в съобщението си ЕКА. „Например: формалдехидът участва във формирането на рибоза, а производно на нея съединение е компонент в ДНК”, добавя агенцията.
Кометите са почти винаги ледени и затова са лишени от течна вода и не могат да са дом за живот. Откритието обаче подкрепя хипотезата, че органичната материя може да е посята от комети, които са бомбардирали земните океани.
Според учените наличието на сложни молекули на кометата, възникнала в периода на зараждането на Слънчевата система, свидетелства, че химическите процеси са могли да играят ключова роля в процеса на формирането на условия за възникването на живота.
Неотдавна учени от университета в Кардиф развиха хипотезата, че на Чури може да има изобилие от микроби от другопланетен произход. Наличието на живи организми под леда позволяват да се обяснят характерни особености на кометата – например богата на органични съединения черна кора.
Тази теория не може да се потвърди, тъй като апаратът Розета и сондата Philae не са оборудвани с прибори, които могат да търсят следи от живот.
Мисията Розета търси обяснения на процеса на еволюцията на Слънчевата система и появата на вода на Земята. Върховият момент на мисията е на 13 август, когато Розета ще се приближи максимално до Слънцето.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.