На Титан може да има условия за гигантски организми дълголетници

На Титан може да има условия за гигантски организми дълголетници

На Титан може да има условия за гигантски организми дълголетници

Планетолози от САЩ и Германия допускат, че на Титан може да съществуват организми с дълъг живот. Те са стигнали до хипотезата, като изучавали възможните екстремални форми на живот на планетите и спътниците им. Изследването е публикувано в списание Life и на сайта на Вашингтонския университет.

Въз основа на данните за организмите- екстремофили (които се размножават и живеят в екстремни условия) на Земята, планетолозите са изследвали възможните физически и химични особености  на съществуване на извънземни форми на живот. Според тях чуждопланетните организми може да се отличават с набор от специфични приспособления за оцеляване в екстремални – за повечето земни организми, условия.

Според учените вътрешно клетъчната течност на възможните форми на живот на Марс може да съдържа водороден пероксид, а на Титан  би била основана на химията на въглеводородите.

Работата на учените, подкрепена от Европейския изследователски съвет, е била мотивирана от успехите на телескопа Кеплер в търсенето на екзопланети извън Слънчевата система и необходимостта от оценка на условията, в които би могъл да съществува живот, без да е в противоречие с известните на науката закони на физиката и химията.

Учените не твърдят, че на Марс и Титан има необичайни организми, само отбелязват, че тяхното възможно съществуване отговаря на физичните и химичните закони и на биологията.

На Земята например живеят бръмбари-бомбардировачи, които пъдят нанадателите си, като изхвърлят смес от водороден пероксид и други съединения. Според учените водородният пероксид в клетките на марсианоподобните организми би им помогнал да живеят в студените условия на отдалечената от Слънцето планета и ще действа като антифриз.

Ако на Марс организмите могат да приличат на земните, биохимията на съществата на Титан би трябвало да е принципно различна, смятат учените. Температурата на повърхността на спътника е около минус 180 градуса, а в атмосферата и на повърхността почти няма течна вода и въглероден двуокис.

В ролята на течната вода на Титан биха могли да влязат течен метан и етан. Тинат има множество басейни с тези въглеводороди.

Студът на спътника ще забави обмяната на веществената и клетките на организмите ще са необичайно големи. Остаряването в такива условия ще е много по-бавно, отколкото на Земята.

Титан е най-големият спътник от 62-та спътника на Сатурн. Диаметърът му е почти 1,5 пъти по-голям от лунния и масата у е почти двойно по-голяма. В атмосферата на Титан преобладава азотът с метанови примеси, които образуват облаци. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ