На Титан може да има условия за гигантски организми дълголетници

На Титан може да има условия за гигантски организми дълголетници

Планетолози от САЩ и Германия допускат, че на Титан може да съществуват организми с дълъг живот. Те са стигнали до хипотезата, като изучавали възможните екстремални форми на живот на планетите и спътниците им. Изследването е публикувано в списание Life и на сайта на Вашингтонския университет.

Въз основа на данните за организмите- екстремофили (които се размножават и живеят в екстремни условия) на Земята, планетолозите са изследвали възможните физически и химични особености  на съществуване на извънземни форми на живот. Според тях чуждопланетните организми може да се отличават с набор от специфични приспособления за оцеляване в екстремални – за повечето земни организми, условия.

Според учените вътрешно клетъчната течност на възможните форми на живот на Марс може да съдържа водороден пероксид, а на Титан  би била основана на химията на въглеводородите.

Работата на учените, подкрепена от Европейския изследователски съвет, е била мотивирана от успехите на телескопа Кеплер в търсенето на екзопланети извън Слънчевата система и необходимостта от оценка на условията, в които би могъл да съществува живот, без да е в противоречие с известните на науката закони на физиката и химията.

Учените не твърдят, че на Марс и Титан има необичайни организми, само отбелязват, че тяхното възможно съществуване отговаря на физичните и химичните закони и на биологията.

На Земята например живеят бръмбари-бомбардировачи, които пъдят нанадателите си, като изхвърлят смес от водороден пероксид и други съединения. Според учените водородният пероксид в клетките на марсианоподобните организми би им помогнал да живеят в студените условия на отдалечената от Слънцето планета и ще действа като антифриз.

Ако на Марс организмите могат да приличат на земните, биохимията на съществата на Титан би трябвало да е принципно различна, смятат учените. Температурата на повърхността на спътника е около минус 180 градуса, а в атмосферата и на повърхността почти няма течна вода и въглероден двуокис.

В ролята на течната вода на Титан биха могли да влязат течен метан и етан. Тинат има множество басейни с тези въглеводороди.

Студът на спътника ще забави обмяната на веществената и клетките на организмите ще са необичайно големи. Остаряването в такива условия ще е много по-бавно, отколкото на Земята.

Титан е най-големият спътник от 62-та спътника на Сатурн. Диаметърът му е почти 1,5 пъти по-голям от лунния и масата у е почти двойно по-голяма. В атмосферата на Титан преобладава азотът с метанови примеси, които образуват облаци. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ