Небесните зрелища през 2016 г.
Зрелищни явления в космоса ще наблюдаваме и през следваща година, а сред атракциите в небето ще бъде и преминаването на Меркурий през слънчевия диск, което ще може да се види от България, съобщи физикът от Националната астрономическа обсерватория в Рожен Пенчо Маркишки, цитиран от „Фокус“.
Повечето от нас обаче ще могат да видят само на снимки и видео предстоящото през 2016 г. пълно слънчево затъмнение.
Кометата C/2013 US10 Catalina
Тя се наблюдава от края на ноември и ще продължи до февруари-март 2016 г. Вече е видима в нашите географски ширини, наблюдава се спокойно от България. При ясно време, в края на нощите около 5.00-6.00 часа вече е високо над източния хоризонт. Нейната яркост обаче е такава, че тя е достъпна за наблюдение само с бинокли или малки телескопи.
Очаква се на 17 януари да премине най-близо до Земята на около 108 млн. км от нас. Тогава ще бъде от 5-та звездна величина, което значи, че ще е възможно леко да бъде забелязана и с невъоръжено око, ако наблюдателят е избрал място за наблюдение далеч от градските светлини.
Сближаване на Сатурн с Венера
Видимото сближаване на планетата Сатурн с Венера ще можем да наблюдаваме на 9 януари догодина. Това са двете планети, които са ярки и са видими с невъоръжено око. Сутринта рано около 5.30-6.00 часа двете планети ще могат да се видят много близо една до друга на около 5 дъгови минути. Това е толкова близко разстояние, че с невъоръжено око трудно ще се различават като два отделни обекта.
Гледани през телескоп с увеличение 300-400 пъти ще могат да се наблюдават в детайли двете планети. Например Сатурн с неговия пръстен и спътници и Венера видимо близо до него с фази, подобни на лунните. Това е една атракция, която се случва рядко, тя не е периодична. Това съединение е уникално с близостта си.
Пълно слънчево затъмнение
На 9 март ще има пълно слънчево затъмнение, което ще се наблюдава от Източна Азия, Япония, Австралия, Тихия океан, Папуа, Нова Гвинея. За съжаление, от България няма да се наблюдава.
Преминаването на Меркурий през слънчевия диск
Третото най-интересно явление за 2016 г. ще бъде преминаването на Меркурий през слънчевия диск, често наричан още „пасаж" или „транзит" на Меркурий. То ще се наблюдава на 9 май, като ще започне в 14.12 часа българско време.
Максималното приближаване на планетата до центъра на слънчевия диск ще бъде в 17.55 часа и ще се наблюдава до залез слънце. За София това ще бъде около 20.35 часа.
При ясно време ще може да се наблюдава от всяка част на България.
За целта е нужно да бъдем екипирани с инструмент, пригоден за слънчеви наблюдения, като например защитни филтри пред обектива, които да предпазват зрението ни от силната слънчева светлина. Планетата Меркурий ще бъде много малка като видим ъглов диаметър - само 12 секунди. Това означава, че е необходимо да бъдем оборудвани с телескоп, който да има някакво увеличение от 30 или повече пъти и защитни филтри.
При това явление Меркурий ще се вижда като черно кръгче на фона на слънчевия диск. Това е интересно явление. Повтаря се през различен период от време, да речем 7-13-33 години и наистина е късмет, че от България ще можем да го наблюдаваме.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.