Супер Луна плюс пълно затъмнение наблюдаваме през септември

Супер Луна плюс пълно затъмнение наблюдаваме през септември

Супер Луна плюс пълно затъмнение наблюдаваме през септември

Така наречената Супер Луната тази година съвпада с пълно лунно затъмнение. Комбинацията от двете явления ще може да се наблюдава на 28 септември, съобщи за агенция „Фокус” Пенчо Маркишки, физик от Националната астрономическа обсерватория „Рожен”.

Супер Луната се случва веднъж на 412 денонощия. Тогава небесният спътник на нашата планета е най-близо до Земята и съвпада с пълнолуние. В тази позиция Луната е с 15% по-ярка, коментира физикът. Явлението ще може да се  наблюдава рано сутринта на 28 септември, преди зазоряване, като в 05:47 часа ще настъпи максималната му фаза.

Тази нощ предстои да станем свидетели на още един небесен спектакъл - метеорния поток Персеиди, чийто максимум за България ще бъде преди зазоряване. Тази година максимумът на "нощта на падащите звезди" е на 13 август преди обяд за нашата страна и поради това най-добре ще може да се наблюдава във втората половина на тази нощ, тъй като това е времето, най-близо до максимума заради географското ни положение.

„Падащите звезди ще бъдат средно около 70-80 на час и може да се наблюдават непосредствено преди зазоряване. Има прогнози обаче, че в Западна България ще е облачно над планините”, обясни  Маркишки.

Той отбеляза, че по-правилно е да наричаме Персеидите поток, вместо дъжд, защото при него има максимум 100 падащи звезди на час, а при дъждът този брой е 1000.

„Метеорният поток Персеиди се поражда от частиците, които се отделят от кометата 109P/Суифт-Тътл. Това е периодична комета, която приближава Слънцето и преминава край него на всеки 130 години. Последно е преминала най-близо до Слънцето през 1992 г. Под действието на слънчевите лъчи, от нея кометите образуват опашки от прах и газ. В периода до 24 август Земята преминава през частиците, които образуват опашката. Именно това представлява метеорният поток Персеиди”, пояснява физикът.

Метеорният поток може да се наблюдава всяка година в средата на август, но тази година има звездопадът ще е много по-видим от друг път, тъй като Луната е във фаза новолуние и няма да пречи. „Тя не е ярка, не осветява небето, което създава условия за наблюдението на по-слабите падащи звезди. Това удобство е причина да се коментира толкова широко явлението през тази година”, допълва Пенчо Маркишки.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ