Учени потвърдиха съществуването на космически неутрино
Антарктически учени потвърдиха съществуването на космически неутрино - призрачни частици, които идват от Млечния път и отвъд него, пише The Guardian. Тези частици носят послания от далечни галактики и биха могли да помогнат при подреждането на част от космическите пъзели.
Неутрино са субатомни частици, генерирани от най-мощните и драматични природни явления, каквито са черните дупки и масивните избухващи звезди. Засичането на неутрино е трудно, тъй като те притежават изключително висока енерия, но почти нямат маса. Информацията, която съдържат е безценна, тъй като тези частици могат да пропътуват милиони светлинни години през Космоса, без да се променят.
Албърт Каръл от Университета Уисконсин-Мадисън и колегитему от Обсерваторията IceCube Neutrino в Антарктика са сортирали милиарди частици, които са бомбардирали детекторите им между 2010 и 2012 година и са идентифицирали 21 високоенергийни мюона - вторични частици, създадени при редките случаи, когато неутрино взаимодейства с други частици. Учените посочват, че мюоните са индикатор, че неутрино биха могли да идват от Слънчевата система или от по-далече, предаде „Фокус”. Наблюденията, които са публикувани в журнала Physical Review Letters, са извършени чрез анализ на данни, събрани от хиляди оптични сензори, подредени като перлени огърлици под леда на Южния полюс.
През 2013 година с помощта на тези сензори учени са засекли две кандидат-неутрино, наречени по-късно “Бърт и Ърни”. Само две частици не са достатъчни, за да се определи мястото, откъдето идват, но допълнителните наблюдения ще позволят на изследователите да намерят техния източник - вероятно извън Млечния път.
При удара на неутрино в друга частица се образува мюон, който оставя светлинна диря, отразяваща траекторията на неутриното и така учените са в състояние да разберат откъде идва. Това от своя страна носи важна информация за местоположението и активността на множество далечни и загадъчни космически явления.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.