„Касини” засне „червени графити” на една от луните на Сатурн
Космическият апарат "Касини-Хюйгенс" заинтригува любителите на загадките на Вселената с нови снимки от една от луните на планетата Сатурн - Тетида. На снимките се виждат странни червени линии - "графити", съобщава в. "Таймс".
Линиите са с формата на дъга и са сред най-необичайните цветни характеристики, откривани досега от „Касини” на сатурнов спътник. Наричат ги червеникави графити, сътворени от ръката на неизвестен художник от висше естество. Дължината им е от хиляди киломентри, а широчината - само от няколко.
Тетида е ледена сатурнова луна. Тя е една от луните на Сатурн със среден размер. Открита е за човечеството от астронома Джовани Доменико Касини през 1684 г. Касини нарича четирите спътника на Сатурн, които открива, Тетида, Диона, Рея и Япет. Той им дава колективното име Sidera Lodoicea или "Звездите на Луи", в чест на своя крал - френския Луи XIV. Преди 1847 г. астрономите наричали всички спътници Сатурн 1 до Сатурн 7.
Апаратът "Касини" от 11 години се намира в орбита около Сатурн. Той е съвместен проект на НАСА, Европейската космическа (ЕКА) и Италианската космическа агенция (ИКА). Учените се гордеят, че след толкова години продължава да прави изненадващи открития и снимки.
"Червеникавите дъги просто изскочиха, когато преглеждахме новите изображения от "Касини". Наистина бяхме изненадани", казва Пол Шенк от екипа от Института за лунни и планетарни изследвания в Хюстън, Тексас, цитиран от БТА.
Няколко от въпросните дъги и преди са забелязвани в рамките на мисията на "Касини", но са били много бледи. Настоящите цветни изображения са първите, които показват обширни северни региони на Тетида достатъчно добре осветени, за да се видят ясно тези "графити".
Произходът на характеристиките и необичайният им червеникав цвят остават загадка за учените.
С изключение на няколко кратера на друга сатурнова луна - Диона, характеристиките с червен цвят са рядкост за спътниковата система на Сатурн. За сметка на това изобилие от червеникави характеристики се наблюдава на геоложки младата повърхност на юпитеровата луна Европа.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.