Гърция е изправена пред криза за ток и газ

Гърция е изправена пред криза за ток и газ

Гръцкото министерство на околната среда и изменението на климата забрани износа на електроенергия. Мярката е била наложена, за да се предотврати евентуален срив на електроенергийната система в страната. Забраната ще остане в сила за неопределен период от време. Възможно е да се изключи електричеството на големите предприятия и държавни институции. 

В решението на министрите се посочва, че мярката е била взета с оглед на намаляване на броя на съществуващите топлоелектрически централи, спрения износ на електроенергия от България и Македония. Поради това министерството обяви състояние на извънредно положение в гръцката система за разпределение на природен газ поради липсата на доставки и лошите метеорологични условия, предава електронното издание GRReporter.

Това е третата мярка, наложена през последните дни, която да спаси системата за захранване. Според гръцките медии, мярката е била наложена поради липсата на достатъчно доставки на природен газ за страната, което се дължи на спрени доставки на азерски газ от Турция. Преди няколко дни турският министър на енергетиката Танер Йълдъз обяви, че доставките на природен газ от Азербайджан са напълно спрени поради технически проблеми. На 8 февруари, гръцката газова компания DEPA съобщи, че Турция е спряла доставките на газ за Гърция и те не се очаква да бъдат възстановени в продължение на дни. Компанията потвърди, че доставките са били спрени в нощта на 7 февруари, след като паднали под 60% от номиналния обем.

Според източници, решението на гръцкото министерство е неизбежно и е трябвало да бъде взето много по-рано, защото системата за разпределение на природен газ е в критично състояние от 18 януари насам. Наличните запаси от втечнен газ в Ревитуса са достатъчни за покриване на потреблението в продължение на три дни. В момента всичко зависи от, навременния нов спешен внос на втечнен газ от DEPA.

За почти седмица, 18% от електричеството трябва да бъде покрито от частни дружества. В същото време използването на ВЕЦ е ограничен поради особено ниски нива на язовирите. Междувременно иранската Press TV съобщи, че Техеран е спрял износа на петрол на шест европейски държави, включително Гърция. Уебсайтът на медията гласи: "В отговор на новите санкции, наложени от Европейския съюз срещу енергийния и банковия сектор на Иран, ислямската република твърди, че ще намали износа на петрол за Гърция, Холандия, Испания, Италия, Франция и Португалия." Новината предизвика голяма загриженост в Атина, тъй като Гърция е енергийно зависима от иранския петрол, който получава на кредит.

Малко по-късно иранското министерство на петрола опроверга информацията в "Ройтерс". "Ние отричаме ​​този доклад ... Ако такова решение е направено то ще бъде обявено от Съвета за върховна национална сигурност на Иран", каза представител на министерството, предаде репортер на международната новинарска агенция.

След изявлението на Press TV, цената на петрола скочи с един долар на барел и достигна 118.35 долара. Преди около месец 27-те държави-членки на Европейския съюз решиха да наложат ембарго на вноса на ирански петрол, считано от 1 юли във връзйа с продължаващите ядрени експерименти от страна на Техеран.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ