Двойно ще се увеличат европейците в пенсионна възраст до 2050 г.

Двойно ще се увеличат европейците в пенсионна възраст до 2050 г.

Двойно ще се увеличат европейците в пенсионна възраст до 2050 г.

17% от населението във всички 27 страни членки на ЕС в момента е над 65 години. Очаква се този дял да се повиши двойно до 30% през 2050 г. Това съобщи унгарският евроексперт Иван Тошич, който представи  демографските тенденции в Европа в регионалното и градско развитие. Тошич представи изводите от актуален, обобщаващ доклад, изготвен в рамките на унгарското председателство на ЕС през април 2011 г. Експертът е гост на Европейския конгрес на Световната федерация за недвижими имоти (FIABCI) и Седемнадесетата конференция на Централно-европейската мрежа на агенциите за недвижими имоти (CEREAN) в София.

Демографското обяснение за застаряването на хората в Европа е следствие от два фактора:

- намаляването на броя на смъртността в активна възраст и увеличаването на продължителността на живота.

- намаляването на раждаемостта в почти всички европейски държави като показателят от година на година отбелязва нови, още по-ниски нива.

Застаряването на населението в ЕС ще намали трудовата сила в общността с близо 50 млн. души до средата на века. Ще се увеличи чувствително търсенето на квалифицирани работници, а все повече ще расте групата на неквалифицираните, които ще търсят препитание. Допълнителните разходи за пенсии и грижи за възрастните в съюза ще достигнат 4-8% от неговия БВП до 2050 г. Това ще доведе до необходимост да бъдат повишени данъците, прогнозират специалистите.

Смята се, че ще се очертае нужда от пенсионни реформи, ще се увеличи минималния пенсионен праг, ще нараснат и спестяванията. Основните проблеми, които ще възникат от демографския растеж ще бъдат свързани със социално напрежение, с нарастване на пространствената сегрегация и с увеличаване на нуждата от допълнителна инфраструктура. В тази връзка ще се стигне дори до значими промени във вида ифункционалността на жилищните сгради и градовете, смята Иван Тошич. Такива примери заради промяната на демографията можем да открием и днес. Например външен ескалатор, монтиран, за да помага в придвижването на възрастните хора в сградата към горните й етажи, посочи той.

Трети демографски преход протича в Европа в момента, твърдят изследователите. Миграцията компенсира спада на населението и работните сили в Европа. Около 1-1,5 млн. души годишно мигрират легално в Европа от страните от Третия свят. Близо 500 хил. мигрират на Стария континент нелегално. Роденото в чужбина население на ЕС е около 8% от цялото наесление на съюза. Вътрешната миграция от източните европейски държави към западните в съюза към 2007 г. е наброявала 3,8 млн. души. Статистиците очакват тя да нарасне значително през идното десетилетие, достигайки 8,4 млн. през 2020 г.

Като цяло, имиграцията в Европа е доминирана от външни за ЕС лица. Вътрешната миграция на хора пък има донякъде позитивен ефект, защото е повишила европейския БВП с 0,2%. Предимно високо образовани и динамични млади хора напускат родината си, за да се установят на друго място в Европа. Някои от тях се впоследствие се завръщат.

Много райони и градове в България, Румъния, както и на територията на бившата Източна Германия се обезлюдяват прогресивно. В някои от тях се очаква, че населението ще се свие екстремно, с цели 50% до 2050 г. Има региони на ЕС обаче, които ще станат значително по-населени и мултикултурни. Те са  предимно във Великобритания, Ирландия, Франция, Италия, Испания и скандинавските държави.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ