Еквадор ще предостави убежище на Джулиан Асандж

Еквадор ще предостави убежище на Джулиан Асандж

Еквадор обяви, че ще предостави политическо убежище на основателя на "Уикилийкс" Джулиан Асандж, съобщи БНР. Новината идва два месеца след като Асандж се укри в посолството в Лондон, за да избегне екстрадиция в Швеция.

По думи на външния министър на южноамериканската страна – Рикардо Патиньо, Великобритания е отправила „открита заплаха“ за арестуването на Асандж. С подобно действие човешките права ще бъдат нарушени. „Еквадорското правителство, вярно на своята традиция да защитава тези, които потърсят убежище в нашите дипломатически мисии, реши да предостави дипломатическо убежище на Асандж“, коментира министърът.

Междувременно Великобритания обяви, че е разочарована от решението на Еквадор. „Разочаровани сме от изявлението на външния министър на Еквадор, че Еквадор в предложил политическо убежище на Джулиан Асандж“, заяви говорител на британското външно министерство.

Съгласно британския закон, при положение че австралиецът е приключил с всички възможности да обжалва, британските власти имат обвързващото задължение да го екстрадират в Швеция. Това задължение ще бъде изпълнено. 

Припомняме, че австралиецът Джулиан Асандж се укри в еквадорското посолство на 19 юни, където беше разследван по обвинения в изнасилване, които той отрича. Еквадор след това отправи предложение да позволи на шведските следователи да разговарят с Асандж в посолството, но то беше отхвърлено.

Сайтът, създаден от Асандж - "Уикилийкс", публикува през 2010 г. дипломатически грами на различни страни, включително САЩ. Австралиецът се страхува, че ще бъде екстрадиран в Швеция и оттам прехвърлен в Съединените щати, за да понесе последствия за публикуването на грамите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Навици за постигане на висока емоционална интелигентност
Изследователи откриха микроби, които са в капан на арктическите ледове вече 40 000 години
Пореден случай: Бившият директор на руското издателство "Правда" загина след падане от прозорец
Учени от Обединеното кралство направиха рядко откритие, свързано с гъбите
Великобритания се отказа да съди заподозрени за китайски шпиони в името на добрите отношения с Пекин
Тръмп може да се позове на закон за извънредно положение, за да изпрати армията в американски градове
Времето: Предупреждения от първа, втора и трета степен за обилни валежи в 23 области
Контраинтуитивни стратегии за преговори, които всъщност са печеливши