Гигантски къс се е отцепил от ледник в Гренландия

Политика за бисквитки

Учени изследват гигантски къс лед, който се е отчупил от ледника Якобсхавн в Гренландия, съобщава BBC News. Парчето с площ 12.4 кв. км е сред най-големите, наблюдавани някога в този регион. Според сателитните снимки то се е отцепило между 13 и 19 август. 

Якобсхавн е голям дренажен канал за ледената покривка на Гренландия, който произвежда приблизително 10 процента от айсбергите й. След откъсването си ледените парчета се носят надолу по дълъг фиорд преди да навлязат в пролива Дейвис и да се насочат към Атлантика. Някои смятат, че източникът на айсберга, потопил “Титаник”, е Якобсхавн, добавя BBC, цитирана от Фокус.

Европейската космическа агенция (ЕКА) следи събитието с помощта на сателитите си Sentinel. Sentinel-1 е радарна платформа, която не само е в състояние да “вижда” през облаците, но и може да се използва за картографиране на течения и промени във височината. Sentinel-2 пък е новият оптичен космически апарат на Европа. 

Агенцията посочва, че ледникът е загубил обща площ от 12.5 кв. км и ако приемем, че ледът е дебел 1400 метра, то обемът на откъсналото се парче е 17.5 куб. км, “което би могло да покрие целия остров Манхатън с леден слой с дебелина около 300 метра.” Макар че е голямо според гренландските мащаби, явлението е малко, ако се сравни с Антарктика. От ледената шапка на южния полюс се откъсват парчета с площ хиляди квадратни километри.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Холивудската звезда Кейт Бланшет е назначена за професор по съвременен театър в Оксфорд
Цените на петрола се понижиха, пазарите очакват възстановяване на корабоплаването през Ормузкия проток
9 български поговорки за парите, които да (не)спазваме
На днешната дата, 24 юни. Еньовден
Времето остава променливо, на места се очакват валежи и градушки
Защо най-талантливите служители спират да поемат рискове на работното място?
Шефът на SoftBank: Коментарите за балон са богохулство срещу AI