Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|САЩ поискаха от ЕС да уеднакви правилата за метана, за да се улесни износа на втечнен газ
Администрацията на президента Джо Байдън е поискала от Европейския съюз да гарантира, че доставките на втечнен природен газ, които отговарят на американските разпоредби за метана, автоматично отговарят на европейските стандарти за внос, според писмо, цитирано от Ройтерс.
Свързването на стандартите за метан на САЩ и ЕС би защитило нарастващата търговия на Съединените щати с втечнен природен газ с Европа, като същевременно би затвърдило правилата за метан на Байдън, дори ако в крайна сметка те бъдат отменени от бъдещата администрация на новоизбрания президент Доналд Тръмп.
„Разбираме, че този процес ще отнеме време. Въпреки това бихме искали да започнем дискусиите възможно най-скоро, за да гарантираме продължаването на надеждните и стабилни доставки на природен газ от Съединените щати за Европа“, пишат американските представители в писмо от 28 октомври, само няколко дни преди решителната победа на Тръмп на изборите на 5 ноември.
Писмото е подписано от Брад Крабтрий, ръководител на службата за енергия от изкопаеми горива към Министерството на енергетиката, и Джо Гофман, ръководител на службата за въздух към Агенцията за опазване на околната среда, и е адресирано до главния служител на Европейската комисия по въпросите на енергетиката(ЕАОС) Дите Юл Йоргенсен.
Говорител на ЕАОС потвърди, че тя е изпратила писмото до Министерството на енергетиката и че ЕС е потвърдил получаването му. Съединените щати са най-големият производител на нефт и газ в света, а износът им на втечнен природен газ рязко нарасна, след като нахлуването на Русия в Украйна накара европейските държави да намалят зависимостта си от руската енергия и да потърсят други източници.
Метанът, който е основният компонент на природния газ и втечнения природен газ, е силен парников газ и повече от 150 държави, включително САЩ и ЕС, са поели ангажимент да намалят емисиите му с 30% през това десетилетие, за да се борят с изменението на климата.
През май страните от Европейския съюз одобриха закон за налагане на ограничения за емисиите на метан при вноса на нефт и газ в Европа от 2030 г., като по този начин оказват натиск върху международните доставчици да намалят изтичането на мощния парников газ по време на производството и транспорта.
ЕС все още не е определил точните пределни стойности на метана и не е определил как вътрешните разпоредби за метана на друга държава могат да се считат за „еквивалентни“ на неговите.
Междувременно администрацията на Байдън прие в края на миналата година правила за ограничаване на изпускането на метан от петролната и газовата промишленост на САЩ, които се прилагат от Агенцията за опазване на околната среда.
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обаче заяви, че планира да отмени десетки разпоредби на администрацията на Байдън, за да облекчи тежестите и разходите за американската енергийна индустрия, като правилата за метана са сред първите вероятни цели. В понеделник той обяви, че бившият депутат от Ню Йорк Лий Зелдин ще бъде администратор на ЕАОС, и заяви, че Зелдин ще „гарантира справедливи и бързи дерегулационни решения, които ще бъдат приети по начин, който да разгърне силата на американския бизнес“.
През август 10 базирани в САЩ търговски групи, сред които Търговската камара и Американският петролен институт, сигнализираха на длъжностни лица от ЕС за опасенията им относно изискванията за внос, свързани с метана.
„Вносителите, които не изпълняват тези задължения, може да бъдат възпрепятствани да внасят доставките си в ЕС и следователно сигурността на доставките в ЕС може да бъде сериозно засегната“, пишат те в писмо от 2 август.
Джонатан Банкс, глобален директор по въпросите на метана в Clean Air Task Force, екологична група, заяви, че стандартите на ЕС, както и други, които са в процес на разработване, ще задължат доставчиците от САЩ да се погрижат за пречистването, независимо от евентуалното намаляване на регулаторните мерки в САЩ.
„Достъпът до пазара ще се диктува от доказателството за ниски емисии на метан“, каза той.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.