Цените на петрола паднаха с 10% през 2023 г. на фона на опасенията за предлагането и търсенето

Цените на петрола паднаха с 10% през 2023 г. на фона на опасенията за предлагането и търсенето

Цените на петрола паднаха с 10% през 2023 г. на фона на опасенията за предлагането и търсенето

Цените на суровия петрол се понижиха над 10% през 2023 г. в една бурна година на търговия, белязана от геополитически сътресения и опасения относно нивата на производство на петрол от големите производители по света, пише Ройтерс.

Петролът сорт Брент приключи търговията за годината при ниво от 77,04 долара за барел, докато американският суров петрол West Texas Intermediate се установи на равнище от 71,65 долара за барел.

И двата сорта поевтиняха с повече от 10% през 2023 г., завършвайки годината на най-ниските си нива в края на годината от 2020 г. насам.

Миналата година Брентът се повиши с 10%, а WTI със 7%, подкрепени от опасенията за доставките след нахлуването на Русия в Украйна.

Проучване на Ройтерс сред 34 икономисти и анализатори прогнозира, че суровият петрол Брент ще струва средно 82,56 долара през 2024 г., което е спад от консенсуса прогноза от 84,43 долара през ноември, тъй като се очаква слабият глобален растеж да ограничи търсенето. Продължаващото геополитическо напрежение обаче може да окаже подкрепа на цените.

Анализаторите също се съмняват в способността на Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзниците, известни заедно като ОПЕК+, да се ангажират с обещаните от тях съкращения на доставките, за да подкрепят цените.

В момента ОПЕК+ е свила добива с около 6 млн. барела на ден, което представлява около 6% от световното предлагане.

ОПЕК е изправена пред отслабващо търсене на своя суров петрол през първата половина на 2024 г., точно когато нейният глобален пазарен дял спада до най-ниското ниво след пандемията след съкращенията на добива и излизането на Ангола от групата.

Междувременно войната в Близкия изток предизвика безпокойство относно потенциални прекъсвания на доставките през последните няколко месеца на 2023 г., като се очаква тези опасения да останат и през 2024 г.

„Ще видим продължаваща нестабилност, докато навлизаме в 2024 г., заради геополитическите събития и страха, че конфликтът може да се разпространи в целия регион“, каза Андрю Липоу, президент на Lipow Oil Associates.

Този месец атаките на йеменските бунтовници хуси срещу кораби, преминаващи транзитно през Червено море, принудиха големите фирми да пренасочат пратките си.

Въпреки че някои компании се готвят да възобновят движението през Суецкия канал, някои танкери за суров петрол и рафинирани продукти все още избират по-дългия маршрут около Африка, за да избегнат потенциални конфликти в региона.

Геополитическото напрежение в Близкия изток ескалира в последния ден на 2023 г., когато Израел засили атаките си в южната част на Газа, оказвайки натиск върху цените.

Данните, публикувани в петък от Администрацията за енергийна информация на САЩ, които показват силно търсене на петрол през октомври, предлагат известна подкрепа за цените при търговията в рамките на деня, каза анализаторът на UBS Джовани Стауново.

Общото търсене на петрол в САЩ е нараснало с 3,4% през октомври спрямо предходната година, се казва в доклада.

Добивът на суров петрол в САЩ спадна леко през октомври до 13,248 милиона барела на ден, след като постави месечни рекорди през август и септември.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ