Цените на петрола са се насочили към второ поредно седмично понижение

Цените на петрола са се насочили към второ поредно седмично понижение

Цените на петрола са се насочили към второ поредно седмично понижение

Цените на петрола се повишиха леко в ранната търговия в петък, но запазиха траекторията си към втори пореден седмичен спад, тъй като страховете за доставките, свързани конфликта в Близкия изток отслабнаха, докато перспективите за търсенето в Китай - най-големия вносител на суров петрол в света, остават неясни, пише Ройтерс.

Към 9:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,27 долара, или 0,31%, до 87,12 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,35 долара, или 0,42%, до 82,81 долара за барел.

„Цените на петрола успяха да се повишат благодарение на подобрената среда за рисковите активи, тъй като пазарите продължават да разчитат на надеждите, че Федералният резерв на САЩ вероятно е приключил с процеса на повишаване на лихвените проценти“, каза Йеп Джун Рон, пазарен стратег в IG.

„Въпреки това, все още има някои резерви относно перспективите за търсенето на петрол тази седмица, тъй като PMI на Китай не даде много увереност за съживяване на търсенето“, добави Йеп.

Според данните на Националното статистическо бюро индексът на мениджърите по поръчките (PMI) в производствения сектор в Китай се е понижил до 49,5 пункта през октомври спрямо 50,2 пункта през септември. Границата от 50 пункта разделя свиването от растежа.

Междувременно геополитическите опасения останаха на фокус, тъй като в четвъртък израелските сили обкръжиха град Газа в офанзивата си срещу „Хамас“, съобщиха военните.

Белият дом заяви, че проучва поредица от паузи в конфликта Израел-Хамас, за да помогне на хората безопасно да напуснат Газа и да позволи на хуманитарната помощ да влезе.

И двата бенчмарка спечелиха повече от $2 за барел в четвъртък, въпреки че Брентът е напът да отчете седмични загуби от около 4%, докато WTI се е насочил към спад от 3%.

Федералният резерв на САЩ запази лихвените проценти стабилни в сряда, а Английската централна банка остави лихвените проценти непроменени при 15-годишен връх. Стабилните лихвени проценти поддържаха цените на петрола, тъй като апетитът за риск се върна на пазарите.

От страна на предлагането, най-големият износител на петрол Саудитска Арабия се очаква да потвърди отново удължаването на своето доброволно съкращаване на добива на петрол от 1 млн. барела на ден до декември.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ