Цените на петрола се движат разнопосочно, следвайки вчерашния спад

Цените на петрола се движат разнопосочно, следвайки вчерашния спад

Цените на петрола се движат разнопосочно, следвайки вчерашния спад

Цените на петрола не намериха единна посока в ранната търговия в сряда, след като регистрираха четири поредни сесии на спад, докато пазарите оценяваха ефективността на съкращенията на доставките от ОПЕК+ и опасенията за влошаване на перспективите за търсене в Китай, предаде Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,08 долара, или 0,10%, до 77,28 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,03 долара, или 0,04%, до 72,29 долара за барел.

Предходната сесия и двата бенчмарка достигнаха най-ниските си нива от 6 юли насам.

В края на миналата седмица Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници, известни заедно като ОПЕК+, се споразумяха за доброволно намаляване на добива от около 2,2 млн. барела на ден за първото тримесечие на 2024 г. Тези намаления включват удължаване на саудитските и руските доброволни съкращения от 1,3 милиона барела на ден.

„Единствената положителна новина през последните няколко дни беше, че саудитски и руски служители заявиха, че съкращенията в ОПЕК+ могат да бъдат удължени или задълбочени в зависимост от преобладаващата пазарна ситуация през първата половина на 2024 г.:, каза Сувро Саркар, ръководител на екипа, отговарящ за енергийния сектор, в DBS банка. „Отвъд това... не виждаме никакви положителни катализатори за цената на петрола в близко бъдеще.“

Притесненията относно ефекта на от конфликта Израел-Хамас върху доставките дават известен отдих на предишните спадове на цените, казват анализатори.

„Освен това страховете от потенциална ескалация на конфликта Израел-Хамас отново излязоха на преден план, тъй като САЩ държаха Иран отговорен за нападение срещу американски кораби“, каза Приянка Сачдева, старши пазарен анализатор на Phillip Nova.

Въпреки това, някои анализатори остават мечи настроени относно движенията на цените.

„Това може да е просто краткосрочно техническо възстановяване и силата му е много слаба“, каза базираният в Шанхай анализатор на CMC Markets Леон Ли.

„В момента цените на петрола са навлезли в низходяща тенденция... Вече видяхме увеличение на запасите в САЩ и цените на петрола вероятно ще паднат под границата от 70 долара за барел“, добави той.

Притесненията относно икономическото здраве на Китай, което може да ограничи общото търсене на гориво във втория най-голям потребител на петрол в света, също натежаха.

Във вторник рейтинговата агенция Moody's понижи перспективата за кредитния рейтинг A1 на Китай от стабилна на нагетивна, позовавайки се на „повишените рискове, свързани със структурно и трайно по-ниския средносрочен икономически растеж и продължаващото свиване на сектора на имотите“.

Китай ще публикува предварителни търговски данни, включително данни за вноса на суров петрол, в четвъртък.

Запасите от суров петрол и горива в САЩ са се повишили през седмицата до 1 декември, според пазарни източници, цитиращи данни на Американския петролен институт във вторник.

Запасите от суров петрол са се увеличили с 594 хил. барела, твърдят източниците, пожелали да запазят анонимност. Запасите от бензин са се увеличили с 2,8 млн. барела, докато запасите от дестилат се нараснали с близо 1,9 млн. барела.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ